Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9] >
Powwow: Bucureşti - Romania

This discussion belongs to Powwows » "Powwow: Bucureşti - Romania".
You can see the powwows page and participate in this discussion from there.

lucca
lucca
Romania
Local time: 20:58
English to Romanian
Votul meu Mar 16, 2005

In pauza de masa probabil ca nu va fi timp pt. H cu T, nici chiar pt. Derby.
La 5 merg unde hotaraste majoritatea (in caz de egalitate prefer Derby).


 
Mihai Badea (X)
Mihai Badea (X)  Identity Verified
Luxembourg
English to Romanian
+ ...
Sã stabilim locul pentru ora 17.00 Mar 16, 2005

Mã gândesc cã este posibil ca unii colegi sã vinã doar pe searã, la powwow-ul propriu-zis. Aº prefera sã considerãm opþionalul la prânz. Pe mine mã intereseazã în mod deosebit cine vine pe searã ca sã ºtiu pentru câte persoane fac rezervarea la han sau la restaurant.

Cu pauza de prânz nu cred cã o sã fie vreo problemã. La ora prânzului în Bucureºti este deja destul de cald (azi, de exemplu, vreo 16 grade). La cât de scurtã este pauza, putem sã luãm câte
... See more
Mã gândesc cã este posibil ca unii colegi sã vinã doar pe searã, la powwow-ul propriu-zis. Aº prefera sã considerãm opþionalul la prânz. Pe mine mã intereseazã în mod deosebit cine vine pe searã ca sã ºtiu pentru câte persoane fac rezervarea la han sau la restaurant.

Cu pauza de prânz nu cred cã o sã fie vreo problemã. La ora prânzului în Bucureºti este deja destul de cald (azi, de exemplu, vreo 16 grade). La cât de scurtã este pauza, putem sã luãm câte-un pateu/sandviº ºi stãm de vorbã undeva afarã. Dacã se hotãrãºte lumea ºi ºtim un numãr precis, pot încerca sã fac o rezervare la cafeneaua de vizavi.

Deocamdatã însã, vã rog sã ne concentrãm pe locul powwow-ului de la ora 17.00. De asemenea, v-aº ruga ca menþiunea din dreapta (Will attend - Yes/Maybe) sã se refere la întâlnirea de la ora 17.00 ºi nu la cea de la prânz.
Collapse


 
Veronica Durbaca
Veronica Durbaca  Identity Verified

English to Romanian
+ ...
Verifica cineva identitatile? Mar 16, 2005

Eu putea sa verific identitati, dar nu mai am identitatea verificata, asa canu mai pot. Este cineva care poate verifica identitati? De pe http://www.proz.com/faq/qa se deduce ca trebuie trimis un support request de cineva cu ID verificata...

 
Mihai Badea (X)
Mihai Badea (X)  Identity Verified
Luxembourg
English to Romanian
+ ...
Pot verifica eu Mar 16, 2005

Eu am primit recent dreptul de a verifica identitatea, aºa cã mã pot ocupa eu de treaba asta. Nu ºtiu cum e cu firmele. O sã încerc sã aflu.

 
Veronica Durbaca
Veronica Durbaca  Identity Verified

English to Romanian
+ ...
Multumesc, Mihai Mar 16, 2005



 
Ciprian Dumea
Ciprian Dumea  Identity Verified
Local time: 19:58
English to Romanian
+ ...
particip... Mar 16, 2005

...la ambele "evenimente". Prefer Hanul cu Tei ptr. ambianta. Putem ajunge acolo si cu un taxi sau mai multe (presupun ), asa ca nu s-ar pierde prea mult timp.

Ptr pauza de pranz poate ar fi bine sa nu ne concentram pe "subsolul" de la Drept, ci sa ne gandim la un local - mai ales ca sigur vor fi destul de multe persoane care nu o sa aiba idee unde sa mearga ptr pranz si care se vor alatura imediat oricarui grup care
... See more
...la ambele "evenimente". Prefer Hanul cu Tei ptr. ambianta. Putem ajunge acolo si cu un taxi sau mai multe (presupun ), asa ca nu s-ar pierde prea mult timp.

Ptr pauza de pranz poate ar fi bine sa nu ne concentram pe "subsolul" de la Drept, ci sa ne gandim la un local - mai ales ca sigur vor fi destul de multe persoane care nu o sa aiba idee unde sa mearga ptr pranz si care se vor alatura imediat oricarui grup care pare organizat.

Clar ca nu se poate jongla cu imponderabilul, dar ar fi fain daca ptr pranz am alege un local mai mare, unde (neaparat!) sa se poata sta jos. Cheers!
Collapse


 
Mihai Badea (X)
Mihai Badea (X)  Identity Verified
Luxembourg
English to Romanian
+ ...
Pauza de prânz Mar 16, 2005

Eu nu am nimic împotrivã sã mergem la un local mai mare la prânz. De la Primãrie spre Universitate sunt câteva localuri, dar nu le cunosc suficient de bine ca sã recomand vreunul (eu m-am infectat cu microbul fast-food ).
Totuºi, dupã cum spuneam mai sus, nu ºtiu dacã într-o orã ºi 45 de minute avem timp sã mergem, sã comandãm ºi sã mai ºi mâncãm în tihnã. Deºi poate pãrea lungã, pauza nu cred cã
... See more
Eu nu am nimic împotrivã sã mergem la un local mai mare la prânz. De la Primãrie spre Universitate sunt câteva localuri, dar nu le cunosc suficient de bine ca sã recomand vreunul (eu m-am infectat cu microbul fast-food ).
Totuºi, dupã cum spuneam mai sus, nu ºtiu dacã într-o orã ºi 45 de minute avem timp sã mergem, sã comandãm ºi sã mai ºi mâncãm în tihnã. Deºi poate pãrea lungã, pauza nu cred cã este suficientã pentru o masã în toatã regula. Eu aº zice cã mai realistã este varianta unei cafenele din apropiere. Dar, sã mai auzim ºi alte pãreri.
Collapse


 
Ciprian Dumea
Ciprian Dumea  Identity Verified
Local time: 19:58
English to Romanian
+ ...
precizare Mar 16, 2005

De acord ca o ora 45 nu e de ajuns pentru o intalnire faina - importanta ar fi de fapt o sala unde sa putem sta jos mai multe persoane si unde sa putem manca (chiar sandwichuri etc.). Accentul pentru pranz ar trebui sa fie in aceasta directie, iar dupa ora 5 "the main course of the day" la Tei (hehe- mancarea ma inspira pe cat se pare ). Singura mea intrebare de fapt era daca o cafenea ne-ar putea "cuprinde" pe toti - daca da, atu... See more
De acord ca o ora 45 nu e de ajuns pentru o intalnire faina - importanta ar fi de fapt o sala unde sa putem sta jos mai multe persoane si unde sa putem manca (chiar sandwichuri etc.). Accentul pentru pranz ar trebui sa fie in aceasta directie, iar dupa ora 5 "the main course of the day" la Tei (hehe- mancarea ma inspira pe cat se pare ). Singura mea intrebare de fapt era daca o cafenea ne-ar putea "cuprinde" pe toti - daca da, atunci ar fi poate solutia ideala.Collapse


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 20:58
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
good idea, Cip! Mar 16, 2005

Gãsim o cafenea cu vreo 25 de locuri ºi o ocupãm în totalitate ºi facem regulile pentru seara respectivã

 
Mihai Badea (X)
Mihai Badea (X)  Identity Verified
Luxembourg
English to Romanian
+ ...
Voi verifica Mar 16, 2005

Voi încerca sã ajung pe la Drept zilele ce urmeazã ca sã vãd precis care este situaþia. Cum rãmâne cu locul pentru ora 17:00? În momentul acesta conduce Hanul cu Tei. O sã fac tot posibilul sã ajung curând ºi pe acolo sã vedem dacã au rãmas aºa cum îi cunoºtea Veronica. Pe-aici prin Bucureºti, unde ieri era librãrie, azi e patiserie ºi tot aºa … O sã verific.

 
Veronica Durbaca
Veronica Durbaca  Identity Verified

English to Romanian
+ ...
O observatie nimerita Mar 16, 2005

Am inteles ca se lucreaza pe Lipscani

 
Rodica Stefan
Rodica Stefan  Identity Verified
Local time: 20:58
Romanian to English
propunere Mar 17, 2005

Cred ca in situatia de fata, Mihai ar trebui sa _decida_ pentru noi toti, pentru ora 17 mai ales. Dupa ce merge in locurile respective poate sa ia o hotarare in functie de ce gaseste la fata locului.

Ma gandesc ca, indiferent de decizie, vor fi cativa care voiau altceva. E greu sa impaci pe toata lumea! Putin spirit "autoritar" nu strica uneori in asemenea situatii de echilibru (ca sa nu zic de "stalemate"), - partea cu democratia este data de faptul ca fiecare a putut sa faca sug
... See more
Cred ca in situatia de fata, Mihai ar trebui sa _decida_ pentru noi toti, pentru ora 17 mai ales. Dupa ce merge in locurile respective poate sa ia o hotarare in functie de ce gaseste la fata locului.

Ma gandesc ca, indiferent de decizie, vor fi cativa care voiau altceva. E greu sa impaci pe toata lumea! Putin spirit "autoritar" nu strica uneori in asemenea situatii de echilibru (ca sa nu zic de "stalemate"), - partea cu democratia este data de faptul ca fiecare a putut sa faca sugestii. Eu am incredere in decizia ta, Mihai.
Collapse


 
Veronica Durbaca
Veronica Durbaca  Identity Verified

English to Romanian
+ ...
de acord cu Rodica Mar 17, 2005



 
Mihai Badea (X)
Mihai Badea (X)  Identity Verified
Luxembourg
English to Romanian
+ ...
Pânã la sfârºitul sãptãmânii Mar 17, 2005

Mulþumesc frumos pentru încredere. Pânã la sfârºitul sãptãmânii voi ajunge la faþa locurilor ºi vã voi putea spune ce am gãsit acolo.

 
Ciprian Dumea
Ciprian Dumea  Identity Verified
Local time: 19:58
English to Romanian
+ ...
idem :-) Mar 17, 2005

-

 
Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9] >


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Lucia Leszinsky[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Powwow: Bucureşti - Romania






Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »
TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »