Trados Adaptive Engine sorusu
Thread poster: Özden Şahin
Özden Şahin
Özden Şahin
Türkiye
Local time: 13:35
Turkish to English
+ ...
May 30, 2020

Herkese merhaba,

Ben biraz yeni sayılırım bu forumda, araştırdım ama bu soruya cevap bulamadığım için buradan yeni bir başlıkta yazıyorum.

Trados Studio 2019 kullanıyorum, 1 ay öncesine kadar adaptive engine gayet iyi bir şekilde çalışıyordu. Ama son 1 aydır bir türlü yeni bir engine ayarlayamıyorum çünkü dil seçenekleri arasında Türkçe yok! İnternet sitesine baktım, hala desteklediklerini belirtiyorlar ama ben bulamadım bir türlü lis
... See more
Herkese merhaba,

Ben biraz yeni sayılırım bu forumda, araştırdım ama bu soruya cevap bulamadığım için buradan yeni bir başlıkta yazıyorum.

Trados Studio 2019 kullanıyorum, 1 ay öncesine kadar adaptive engine gayet iyi bir şekilde çalışıyordu. Ama son 1 aydır bir türlü yeni bir engine ayarlayamıyorum çünkü dil seçenekleri arasında Türkçe yok! İnternet sitesine baktım, hala desteklediklerini belirtiyorlar ama ben bulamadım bir türlü listede.

Bu konuda bilgisi olanlar yardımcı olabilir mi?

Şimdiden teşekkür ederim.
Collapse

Alpay ÇANTA
Alpay ÇANTA  Identity Verified
Türkiye
Member (2020)
English to Turkish
+ ...
Statistical to Neural May 31, 2020

Merhaba Özden hanım,
SDL, 2019’un son aylarında ‘Statistical Machine Translation’ özelliğinden ‘Neural Machine Translation’ özelliğine geçiş yaptı ve son 2 aydan beridir de sadece ‘Neural Machine Translation” özelliği ile destek veriyor. Tabi ki diğer Avrupa dillerinde, örneğin, EN >FR, EN>DE gibi dil çiftlerinde ‘Adaptive MT Modelleri” aktif şekilde kullanıyor ancak EN > TR (vice versa) dil çiftinde bu maalesef imkansız. Diğer bir ifadeyle, EN > TR (
... See more
Merhaba Özden hanım,
SDL, 2019’un son aylarında ‘Statistical Machine Translation’ özelliğinden ‘Neural Machine Translation’ özelliğine geçiş yaptı ve son 2 aydan beridir de sadece ‘Neural Machine Translation” özelliği ile destek veriyor. Tabi ki diğer Avrupa dillerinde, örneğin, EN >FR, EN>DE gibi dil çiftlerinde ‘Adaptive MT Modelleri” aktif şekilde kullanıyor ancak EN > TR (vice versa) dil çiftinde bu maalesef imkansız. Diğer bir ifadeyle, EN > TR (vice versa) engine’nizi train etmeniz mümkün olmuyor. Ancak, Trados’ta çalışırken ‘Project Settings’ sekmesine tıkladığınızda ‘SDL Language Cloud’ özelliğini rahatlıkla ve verimli bir şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz.

Zaten siz projenizi, örneğin, EN > TR olarak ayarladığınız da ‘SDL Language Cloud’ da ona göre size Neural Translation (Statistical ile karşılaştırıldığında 2 kat accuracy and context awareness özelliği gibi) önerilerinde bulunmaya başlıyor.

İyi çalışmalar, sağlıklı günler dilerim.
Collapse

Özden Şahin
Özden Şahin
Türkiye
Turkish to English
+ ...
TOPIC STARTER
SDL Language Cloud May 31, 2020

Öncelikle çok teşekkür ederim. Dediğiniz gibi yapmaya çalıştım ama SDL Language Cloud'da TR-EN yok, Çince, İngilizce gibi diller var TR listede yok. Bunun bir çözümü var mı? Şu an TR-EN yönünde çeviri yapıyorum, bunun için bana Neural MT önerisi de sağlamayacak anladığım kadarıyla.

Özden Şahin
Özden Şahin
Türkiye
Turkish to English
+ ...
TOPIC STARTER
Sorunun Çözümü Jun 9, 2020

Tekrar merhaba,

Alpay Bey sağolsun, sorun çözüme kavuştu. İlerde birileri aynı sorunla karşılaşır diye buraya çözümü yazmak istedim. İşlerin yoğunluğundan güncellememişim programı, güncelleyince sorun kendi kendine çözüldü. Service pack'leri sürekli güncellemek gerekiyormuş.

Herkese iyi çalışmalar dilerim,

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Trados Adaptive Engine sorusu

Translation news in Türkiye

Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »
Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »