Kosmova kronika?
Thread poster: Charlotte Blank
Charlotte Blank
Charlotte Blank  Identity Verified
Germany
Local time: 16:08
Czech to German
+ ...
May 19, 2006

Ahoj,

vi nekdo, kde mohu najit Kosmovu kroniku v internetu? Chtela bych se podivat na odstavec o Praze, protoze mam prekladat jednu vetu, ktera je patrne nespravna v mem textu.

Diky!

Charlotte


 
Milan Condak
Milan Condak  Identity Verified
Local time: 16:08
English to Czech
Kronika na internetu asi není May 20, 2006

Charlotte Blank wrote:

Ahoj,

vi nekdo, kde mohu najit Kosmovu kroniku v internetu? Chtela bych se podivat na odstavec o Praze, protoze mam prekladat jednu vetu, ktera je patrne nespravna v mem textu.

Diky!

Charlotte


Nikdo o kronice asi nic neví. Tak jsem trochu pátral. Našel jsem latinský název Chronica Boemorum, životopis Kosmase a ukázky textů. Latinsky + česky, latinsky + anglicky. Časté je porovnávání počasí a citace o tornádech. Němečtí autoři zase zdůrazňují pasáže, ve kterých je uváděno, že kromě Čechů žili v Čechách i Němci.

Možná je tvoje věta mezi uvedenými citáty.

Dočetl jsem se, že pouze 3. díl je kronika = popisuje současné události. První dva díly zpracovávají pověsti a čerpají ze starších literárních děl.

Zkus si Google. Wikipedii. Našel jsem i seznam knihoven, ve kterých kronika je.

Milan


 
Charlotte Blank
Charlotte Blank  Identity Verified
Germany
Local time: 16:08
Czech to German
+ ...
TOPIC STARTER
Diky! May 23, 2006

Ahoj Milane,

dekuji moc! Google, Wikipedia atd. uz jsem zkusila a ted jsem nasla (konecne) alespon nektere preklady do CJ a NJ v katalogu NKP. Doufam, ze tam bude take original tyto vety o Praze

Charlotte


 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Kosmova kronika?






CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »
Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »