prekladani do cestiny
Thread poster: Małgorzata Lasota
Małgorzata Lasota
Małgorzata Lasota  Identity Verified
Poland
Local time: 07:22
English to Polish
+ ...
Apr 5, 2006

Dobry den,
Jsem studentka cestiny z Polska. Mam k Vam otazku:
Jaky je Vas nazor jestli ne-Cech/Ceska preklada texty do cestiny. Mate nejake zkusenosti?

Zdravim,
Juliet


 
Veronika Hansova
Veronika Hansova  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 07:22
Member (2006)
English to Czech
+ ...
Proč ne? Apr 5, 2006

Nemyslím si, že je vždy nutné, aby překladatel překládal jen do svého rodného jazyka. Já sama občas překládám do AJ i NJ a jsem rodilá Češka. Hodně záleží na tom, jak moc vystudovaný jazyk praktikujete a zdokonalujete. Na druhou stranu, čeština je dle mého názoru jedním z nejobtížnějších jazyků. Obzvláště pokud jde o gramatiku a v delších textech snadno rozpoznám, zda český překlad dělal rodilý mluvčí nebo cizinec. Ale myslím si, že i záleží na ... See more
Nemyslím si, že je vždy nutné, aby překladatel překládal jen do svého rodného jazyka. Já sama občas překládám do AJ i NJ a jsem rodilá Češka. Hodně záleží na tom, jak moc vystudovaný jazyk praktikujete a zdokonalujete. Na druhou stranu, čeština je dle mého názoru jedním z nejobtížnějších jazyků. Obzvláště pokud jde o gramatiku a v delších textech snadno rozpoznám, zda český překlad dělal rodilý mluvčí nebo cizinec. Ale myslím si, že i záleží na samotném překladu a jeho důležitosti. Vždy se ale hodí mít dobrého korektoraCollapse


 
Milan Condak
Milan Condak  Identity Verified
Local time: 07:22
English to Czech
Já překládám pouze do češtiny Apr 5, 2006

juliet007 wrote:
Mate nejake zkusenosti?

Zdravim,
Juliet


Milá Juliet,

mám jednu klávesnici a mohu na ní psát česky. Tady začíná moje první omezení pro jazyky, které mají jinou klaviaturu.
Pro rychlé psaní je nutno mít zautomatizované psaní.

Nikdy nebudu umět druhý jazyk jako jeho rodilý mluvči. Proto nemohu tuto službu prodávat.

Nikdy jsem , Juliet, neviděl Váš překlad do češtiny. Nemohu jej proto posoudit.

Pro výuku Wordfastu používám také jednu lekci. Překlad hymny země, odkud jsou moji žáci. Češi překládají českou hymnu, Slováci slovenskou, Rakušané rakouskou.

Zatím jsem ještě neškolil Poláky. Hodila by se mi polská hymna v češtině. Tento text bych mohl nabídnout polským žákům k překladu do polštiny.

Pokud mi pošlete privátně překlad, můžeme se dohodnout, jestli jej zveřejníme a necháme posoudit dalším čtenárům.

Text je trochu dlouhý. Je nutno napsat refrén dvakrát, aby CAT mohl najít shodu a ukázat jak funguje.

Moje nabídka je neobchodní, není to objednávka práce.
(Jinak, čtení textu hymny cizinci vždy pomůže pochopit co považuje za důležité.)

S pozdravem
Milan Čondák, nepravidelný divák polských televizních pořadů


 
Małgorzata Lasota
Małgorzata Lasota  Identity Verified
Poland
Local time: 07:22
English to Polish
+ ...
TOPIC STARTER
polska hymna Apr 6, 2006

Dobry Den,

Myslim, ze je to skvely napad a musim o tom vazne premyslet. Jsem teprve v tretim rocniku a s cestinou nemam vupec zadnou praxi (prekladam z anglictiny do polstiny), ale zkusim neco napsat a vam to poslu.
Diky za zajimavou nabidku.

Ozvu se zanedlouho.
Zdravim,

Juliet


 
Milan Condak
Milan Condak  Identity Verified
Local time: 07:22
English to Czech
Česká hymna a její překlad Apr 7, 2006

juliet007 wrote:

Dobry Den,

Myslim, ze je to skvely napad a musim o tom vazne premyslet. Jsem teprve v tretim rocniku a s cestinou nemam vupec zadnou praxi (prekladam z anglictiny do polstiny), ale zkusim neco napsat a vam to poslu.
Diky za zajimavou nabidku.

Ozvu se zanedlouho.
Zdravim,

Juliet


Před dvěma lety jsem publikoval článek o pracovních postupech (2 režimy a 5 metod) při překládání Wordfastem

http://www.condak.net/clanky/ijt/MT-workflow.pdf.

Pro demonstraci jsem přitom použil překlady z angličtiny a z esperanta. Překlad do italštiny a do ruštiny. Pro polštinu jsem použil náhradní text.

Převod do PDF není kvalitní, přesto doufám, že přečtení, či lépe řečeno prohlédnutí článku, může někomu přinést nové informace a inspiraci pro jeho organizaci postupu překládáni.

Milan


 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


prekladani do cestiny






Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »
Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »