Tajné a důvěrné strojové překlady bez internetu
Téma indítója: Milan Condak

Milan Condak  Identity Verified
Local time: 08:05
angol - cseh
Nov 9, 2019

Češi znají VŘSR jako oslavované výročí, děti do Sametové revoluce jako období lampiónových průvodů a JTP jako období Jeronýmových dnů.

V červenci jsem byl požádán, abych přednesl přednášku ne mezinárodní Interlinvy v Praze.
Vybral jsem svoje různě staré prezentace napsané česky a přemýšlel jsem o tom jak je přeložit do Interlingvy. Přednáška měla být o automatizaci. Měl jsem požádat jednoho překladatele a jednoho revizora o přek
... See more
Češi znají VŘSR jako oslavované výročí, děti do Sametové revoluce jako období lampiónových průvodů a JTP jako období Jeronýmových dnů.

V červenci jsem byl požádán, abych přednesl přednášku ne mezinárodní Interlinvy v Praze.
Vybral jsem svoje různě staré prezentace napsané česky a přemýšlel jsem o tom jak je přeložit do Interlingvy. Přednáška měla být o automatizaci. Měl jsem požádat jednoho překladatele a jednoho revizora o překlad a revizi do interlingvy? Kde by zůstala automatizace?

Rozhodl jsem se, že si udělám post-editaci strojových překladů CS-IA z PC Translatoru a překladače Slate Desktop. Interlingva má slovní zásobu jako románský jazyk a gramatiku jako zjednodušená angličtina. Za dva měíce jsem naplnil slovník PC Translatoru více než 100 tisící významovými dvojicemi. Z českých vybraných prezentací jsem odstranil anglická slova, v OmegaT jsem vyextrahoval XLIFF. Z textů v interlingvě a jejich českých překladů jsem poslal po předchozí dohodě TMX v jazykovém páru CS-IA, jednojazyčný text s podobnou tématikou v IA a glosář CS-IA, který jsem si ručně vytvořil při překládání v PC Translatoru autorovi programu Slate Desktop. Jazyková dvojice byla pro něho zajímavá a tak postupně vytvořil 3 enginy.
Text z XLIFFu třikrát přeložil a tak jsem udělal 3 TMX.
Týdenní konference v Praze úspěšně proběhla. Mluvil jsem česky a tlumočník opravoval případné chyby v Powerpointu přeloženém do interlingvy.

Kolem 20. října se k ránu ochladilo a místo běžné ranní rosy jsem měl na zahradě, na plotě a na autě jinovatku. Autor programu se jmenuje Thomas Hoar (přeloženo: Tomáš Jinovatka). Měl jsem k němu závazek a revanšoval jsem se koupí licence Slate Desktop Connect a Slate Desktop Pro. Naplánoval jsem si, že se programům budu věnovat po 15. listopadu, ale protože pršelo, začal jsem je používat dříve.
Jak víte, Velká říjnová revoluce (koupě licencí) proběhla v listopadu (vytvoření svého enginu z vlastních dat). Zpracuji ještě asi 3 prezentace o předrevolučních přípravách.

http://www.condak.cz/nove/2019-11/08/cs/00.html

Překládání po osobní revoluci

Překlad článku z 7.11.2019

01 Moje druhá Slate Engine
02 Průběh přeložení textového souboru - animace
03 Google Translate vs. Slate Desktop
04 Kontrola pravopisu a gramatiky 1
05 Kontrola pravopisu a gramatiky 2

Přeji příjemnou zábavu,

Milan

Klasik napsal: Síla řetězu je dána jeho nejslabším článkem.
Já dodávám: Překládat lze i bez dodavatelského řetězce. Pouze jako odběratel a dodavatel.
Collapse


 


Ehhez a fórumhoz nincs külön moderátor kijelölve.
Ha a webhely szabályainak megsértését kívánja jelenteni, vagy segítségre van szüksége, lépjen kapcsolatba a webhely munkatársaival ».


Tajné a důvěrné strojové překlady bez internetu

Advanced search


Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

More info »
SDL Trados Studio 2021 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

SDL Trados Studio 2021 has evolved to bring translators a brand new experience. Designed with user experience at its core, Studio 2021 transforms how new users get up and running and helps experienced users make the most of the powerful features.

More info »Forums
  • All of ProZ.com
  • Terminológiai keresés
  • Munkák
  • Fórumok
  • Multiple search