Off topic: Rok 2014 jsem daňově vykázal elektronicky
Thread poster: Milan Condak
Milan Condak
Milan Condak  Identity Verified
Local time: 17:38
English to Czech
Apr 1, 2015

A je to - EPO. Přestože správa vlastní firmy není zábava, označuji příspěvek "mimo téma".

Následující text neobsahuje nic nového pro plátce DPH, identifikované osoby a zaměstnavatele.

Miluji svobodu a soukromí. Miluji volný čas a pohodlí. Miluji jakous-takous (Google našel
přibližný počet výsledků: 81 600 (0,67 s)) jistotu. Nerad odvádím státu daně, z částek, které jsem nedostal zaplaceno.

Abych v důchodě nemuse
... See more
A je to - EPO. Přestože správa vlastní firmy není zábava, označuji příspěvek "mimo téma".

Následující text neobsahuje nic nového pro plátce DPH, identifikované osoby a zaměstnavatele.

Miluji svobodu a soukromí. Miluji volný čas a pohodlí. Miluji jakous-takous (Google našel
přibližný počet výsledků: 81 600 (0,67 s)) jistotu. Nerad odvádím státu daně, z částek, které jsem nedostal zaplaceno.

Abych v důchodě nemusel při podnikání platit zdravotní pojištění, založil jsem si před deseti lety "eseróčko". Stal jsem se kapitalistou, vlastním kapitálovou společnost. Stát právnickým osobám zřídil datovou schránku a v roce 2009 mi poslal doporučeně do vlastních rukou obálku s "přístupovými údaji". Pro přístup bylo nutno použít Internet Explorer a stáhnout a nainstalovat si certifikát České pošty (postsignum_qca_root.cer). Potom jsem se podíval do prázdné schránky a oddechl jsem si, když jsem viděl, že stát po mně ("eseróčku") nic nechce.

Do 1. dubna (není to Apríl) 2015 jsem musel podat přiznání k dani právnické osoby elektronicky, jinak zodpovědné osobě bude za vadné (papírové) podaní vyměřena pokuta 2000 Kč.

Přečetl jsem si příspěvky od průkopníků, kteří se podáním EPO přes daňovou schránku již prokousali a zveřejnili svoje zkušenosti, zážitky a pocity. Nejužitečnější byly příspěvky na webu www.zblog.cz. Postupoval jsem podle doporučeného postupu.

Podíval jsem se do seznamu datových schránek, jaké informace jsou o datové schránce
zveřejněny.

Prostřednictvím

https://seznam.gov.cz/ovm/poList.do

jsem zjistil:

Právnická osoba
Condak.net s.r.o.
Název Condak.net s.r.o.
IČ 26857731
Kód adresy 18169023
Adresa místa podnikání Krátká 988, 73541 Petřvald
Typ datové schránky Právnická osoba
Identifikátor datové schránky ck6wgb7
Příjem poštovních datových zpráv Ne

Na webu
https://www.mojedatovaschranka.cz

jsem našel čtyři možnosti přihlášení

- přihlášení jménem a heslem
- přihlášení certifikátem
- přihlášení pomocí SMS
- přihlášení bezpečnostním kódem

Na první kartě Přihlášení jménem a heslem je nutno vyplnit tři údaje:
Uživatelské jméno
Heslo
Opište kód z obrázku

Protože mám od roku 2009 certifikát, zkusil se podívat do schránky pomocí certifikátu.
Ukázalo se, že to není "můj" certifikát, ale pouze certifikát České pošty pro přístup na odkaz, který dostanu od CzechPointu.

Zajel jsem si na místní poštu k přepážce Czechpointu s občanským průkazem, s názvem
organizace a identifikátorem datové schránky. Požádal jsem o zneplatnění propadlých
přihlašovacích údajů a vydání nových. Ještě jsem musel uvést emailovou adresu. Vytištěnou
žádost jsem podepsal. Protože jsem žádal poprvé, byla mi služba poskytnuta zadarmo.
/Příště budu muset (pokud se nezmění sazebník) zaplatit 200 Kč nebo použít jinou možnost
přihlášení./ Doma mě už čekal e-mail s odkazem na webovou stránku, na které mi byly JEDNOU zveřejněny přístupové údaje: Uživatelské jméno (6 znaků) a Heslo (10 znaků).
Přihlásil jsem se a byl jsem požádán Heslo změnit. Co jsem uviděl, o tom až na konci.

Vyplním Přiznání k dani právnických osob:

https://adisepo.mfcr.cz/adistc/adis/idpr_epo/epo2/uvod/vstup_expert.faces

Níže je k dispozici seznam formulářů dostupný v aplikaci Elektronická podání pro finanční správu.

- Formuláře označené (EPO2) je možné vyplnit pomocí běžných prohlížečů Internetu.
- V případě, že aplikace klasifikuje podání jako rozsáhlé, bude podáno v režimu off-line.
- Formuláře označené (EPO1) je možné vyplnit v aplikaci Internet Explorer 7, 8, 9 a 10.
- Formuláři s označením (EPO2) je možné učinit podání datovou zprávou s ověřenou identitou
podatele způsobem, kterým se lze přihlásit do jeho datové schránky.

Daň z příjmů právnických osob
Daň z příjmů právnických osob - za zdaňovací období roků 2014, 2013, 2012, 2011, 2010 a pro části zdaňovacího období roku 2015 (EPO2)

Po výběru formuláře se v pravém horním okně objevilo "UŽIVATEL: NEPŘIHLÁŠENÝ". Okno k přihlášení jsem nikde neviděl. Asi se mě to netýká, ale z jiných aplikací, kam mám něco zapsat, jsem zvyklý, že mám být přihlášen. Při vyplňování jsem se dozvěděl, že data se na webu ukládají pouze na 30 minut. Formulář není propojený s žádnou databází o daňovém poplatníkovi, takže data není možno načíst například po uvedení IČ nebo DIČ, nýbrž všechno ručně vyplnit nebo vybrat z číselníku. Před opuštěním jedné stránky jsem provedl Kontrolu stránky. Musel jsem doplnit nuly, kam bych obvykle nic nepsal. Překvapila mě rubrika "Vybrané údaje z účetnictví", kam jsem opsal rozvahu a výsledovku a nahrál jsem přílohu ve formátu PDF. Udělal jsem Opis k tisku (do barevného PDF). Uložil jsem soubor k odeslání do Datové schránky.

Připravil jsem si ID datové schránky "eseróčka" a finančního úřadu. Stiskl jsem "Odeslání písemnosti", zobrazilo se mi správné ID datové schránky finančního úřadu (tady je využito propojení číselníků), byl jsem přesměrován na web Datové schránky, kde jsem vyplnil přihlašovací údaje a "písemnost" jsem odeslal. Vrátil jsem se zpět na https://adisepo.mfcr.cz/... a v odstavci "Nové soubory s podáním nebo s potvrzením" jsem klikl na Načíst soubor, podat, nebo vytisknout znovu e-tiskopis nebo opis potvrzení (EPO2).

A je to!!

Obsah datové schránky:

Přestože stav schránky zní:
Příjem poštovních datových zpráv Ne

V roce 2013 mě bombardoval Statistický úřad, abych vyplnil jejich datový formulář pro statistický výkaz, který je obdobou účetních výkazů. Nyní asi budou data přejímat od FÚ.
Dále jsem dostal dva Roční výpisy ROS = které orgány a proč nahlížely do centrální evidence.
--
Závěr:
Pokud si nebudu jednou za 3 měsíce měnit Heslo, propadnou mi u CzechPointu přístupové údaje a za rok buď zaplatím za nové přístupové údaje nebo například za SMS.

V roce 2014 jsem přes Daňovou správu posílal za plátce DPH, který jednorázově provedl stavební práce (s přenesením daňové povinnosti na odběratele = fakturoval bez DPH) soubor XML (DPH). Jako fyzická osoba, bez povinnosti mít datovou schránku, mohl použít odeslání papírového vytištěného potvrzení o elektronickém podání klasickou poštou. Jako právnická osoba bych za to dostal pokutu.

Hurá do administrativy roku 2015 a 2016.

Milan
Collapse


 
Tomas Mosler, DipTrans IoLET MCIL MITI
Tomas Mosler, DipTrans IoLET MCIL MITI  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 17:38
Member (2008)
English to Czech
SITE LOCALIZER
technicka poznamka Apr 1, 2015

Vyzvy k obnove hesla lze v datove schrance vypnout. Pak muze clovek mit stejne heslo mozna cely zivot (je otazka, nakolik je to bezpecne), resp. si ho muze menit sam podle potreby (treba za 3 mesice a den).

 
Milan Condak
Milan Condak  Identity Verified
Local time: 17:38
English to Czech
TOPIC STARTER
Informace o chybách v EPO May 7, 2015

Milan Condak wrote:

Překvapila mě rubrika "Vybrané údaje z účetnictví", kam jsem opsal rozvahu a výsledovku a nahrál jsem přílohu ve formátu PDF.



Dnes jsem si přečetl na webu:

"Z vyhodnocení stavu elektronicky podaných daňových přiznání k dani z příjmů právnických osob vyplývá, že 25 % z nich je vadných. Vada podání spočívala zejména v tom, že povinná příloha k daňovému přiznání ve formě vybraných údajů z účetní závěrky nebyla přiložena ve správném formátu a struktuře, ale ve formátu PDF, který je nepřípustný. "

Jako přílohu ve formátu PDF jsem odeslal několikastránkovou přílohu, kterou jsem vyplnil nejprve jako XLS. Účetní výkazy jsem opsal do EPO, protože tam byly rubriky k vyplnění.

Milan


 
Pavel Janoušek
Pavel Janoušek  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 17:38
German to Czech
+ ...
Složité EPO? May 10, 2015

Nevím, nevím, ale když tak čtu ty nářky na složitost nahrávání XML souborů na daňovém portálu a jejich odeslání (po překontrolování systémem) několika kliknutími přes datovou schránku příslušnému finančnímu úřadu (kdy systém sám pozná, komu má zprávu poslat, takže není potřeba vyhledávat příjemce), tak by mě zajímalo, jak pak zvládáte práci s CAT toolem nebo nedej bože třeba přímo v nějakém online systému. To mně osobně přijde mnohem slo�... See more
Nevím, nevím, ale když tak čtu ty nářky na složitost nahrávání XML souborů na daňovém portálu a jejich odeslání (po překontrolování systémem) několika kliknutími přes datovou schránku příslušnému finančnímu úřadu (kdy systém sám pozná, komu má zprávu poslat, takže není potřeba vyhledávat příjemce), tak by mě zajímalo, jak pak zvládáte práci s CAT toolem nebo nedej bože třeba přímo v nějakém online systému. To mně osobně přijde mnohem složitější.

Neočekává se od překladatele, že bude trochu počítačově gramotný?
Collapse


 
Milan Condak
Milan Condak  Identity Verified
Local time: 17:38
English to Czech
TOPIC STARTER
Protokol není nářek May 10, 2015

Pavel Janoušek wrote:

Nevím, nevím, ale když tak čtu ty nářky....


Od roku 1991 až doposud poskytuji zájemcům účetní pradenství. Některé věci se dělají často, některé jen jednou za rok. Považuji za vhodné si postup poznamenat na místo, kde jej za rok nebo za dva najdu. Že něco nějak v určité době funguje, není zárukou, že to bude příští rok stejné.
Kritizoval jsem nepropojení databází MF s jinými databázemi. Když například chci vyplnit žádost o dotaci, napíšu IČ a všechny potřebné údaje se načtou. Data by se mohla načítat i z databáze MF, jsem registrován jako společnost od roku 2005.


tak by mě zajímalo, jak pak zvládáte práci s CAT toolem


Většinou dobře. Potřebujete proškolit Wordfast, MetaTexis, Anaphraseus nebo OmegaT? Studio SDL Trados nepoužívám a neškolím. Kontaktujte mě přímo.


nebo nedej bože třeba přímo v nějakém online systému.


Mám na webu omega.cz možnost spravovat projekty, které si překladatel může stáhnout k sobě, překládat projekt u sebe. V době připojení k internetu se data synchronizují.

Všechny tři výše uvedené CAT používají projekty na webu. Datové zdroje jsou na webu. V případě Wordfastu Anywhere jsou na webu i překládané a přeložené soubory.


To mně osobně přijde mnohem složitější.
Neočekává se od překladatele, že bude trochu počítačově gramotný?


Jsem příliš zCATovaný. Předpokládám, že i ostaní procesy budou Computer Aided.. a jednou pořízená data se budou znovu využívat buď beze změny nebo po editaci.
Mým "účetním" zákazníkům zpravidla stačí tři cykly, než sa naučí samostatně vyhotovit roční zavěrku a současně si zvyknou, že musí prověřit, jestli platí loňské postupy.

Informace MF, že 25% daňových přiznání bylo chybné, říká že systém není natolik důkladný, když "vyplňovače" nenutil, aby vyplnili i tu pasáž, kterou nevyplnili.
Od účetních, finančních a analytických pracovníků se asi očekává, že budou trochu počítačově gramotní? Jde o zaměstnance nebo management společností.
Neskromně se domnívám, že já jsem požadované údaje vyplnil a budu patřit mezi 75% "vyplňovačů", se kterými bude MF spokojeno.

Hurá do administrativy 2015 a 2016. Program PROFIT, ve verzi 2015.03 v přehledu o aktualizaci uvádí, že podporuje MOSS ("Mini One Stop Shop"). Dále bych se těšil na elektronické měsíční kontrolní hlášení DPH.

Pavle, děkuji za upřímné vyjádření Vašich pocitů a názorů.

Milan


 
Ales Horak
Ales Horak  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 17:38
Member (2009)
English to Czech
+ ...
Datová schránka May 10, 2015

Pro mě je datová schránka časovou i finanční úsporou. Nejdříve jsem to bral jako nutné zlo, ale teď po srovnání s předchozími způsoby mám jasno.

 
Pavel Janoušek
Pavel Janoušek  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 17:38
German to Czech
+ ...
Obecně... May 10, 2015

Milane, myslel jsem to obecně. O vaší počítačové gramotnosti nemám nejmenších pochyb. Asi jsem se vyjádřil nepřesně.

 
Milan Condak
Milan Condak  Identity Verified
Local time: 17:38
English to Czech
TOPIC STARTER
Jsem jenom uživatel May 10, 2015

Pavel Janoušek wrote:
O vaší počítačové gramotnosti nemám nejmenších pochyb.


Pavle, to bylo OK, nepovažoval jsem to za invektivu.

Umím pustit a nastavit programy ve Windows, umím spustit programy v Linuxu.
Dlouhá léta jsem se zabýval účetními programy a kancelářskými aplikacemi.

Nyní po deseti letech fungování Facebooku jsem si založil účet a začal jsem s vyplňováním uživatelského profilu. Ještě jsem nepochopil, jestli si mohu založit pouze jednu firemní stránku nebo nebo více. Takže ve společenských sítích (terminologie Linuxu) jsem úplný začátečník.

Milan


 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Rok 2014 jsem daňově vykázal elektronicky






TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »
Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »