Elektronické knihy
Thread poster: Milan Condak
Milan Condak
Milan Condak  Identity Verified
Local time: 06:48
English to Czech
Apr 28, 2014

Čtete elektronické knihy, tj. čtete soubory na jiném zařízení a prohlížeči než umí standardně než Váš počítač: DOC, TXT, HTML a PDF?

1. Když jsou zadarmo, proč ne, že?

Příklad 1: Projekt Gutenberg nabízí zdarma ke stažení 45 416 e-knih. Jde o knihy, kdy od smrti autora již uplynulo více než 70 let, tj. nikdo nemůže uplatňovat autorská práva.
Knihy jsou očíslované. Fakticky je počet titulů menší, některé knihy postupně
... See more
Čtete elektronické knihy, tj. čtete soubory na jiném zařízení a prohlížeči než umí standardně než Váš počítač: DOC, TXT, HTML a PDF?

1. Když jsou zadarmo, proč ne, že?

Příklad 1: Projekt Gutenberg nabízí zdarma ke stažení 45 416 e-knih. Jde o knihy, kdy od smrti autora již uplynulo více než 70 let, tj. nikdo nemůže uplatňovat autorská práva.
Knihy jsou očíslované. Fakticky je počet titulů menší, některé knihy postupně ve více vydáních, které se částečně liší. Když jsem zadal slovo "Czech", dostal jsem 18 nabídek

http://www.gutenberg.org/ebooks/search/?query=czech

české texty: 2 ( 1 český originál a 1 překlad do češtiny)
německé texty: 4
anglické texty 12

Náhled na text: klikněte na soubor v UTF-8.

Příklad 2: Městská knihovna v Praze nabízí české klasiky a také přeloženou literaturu. Knihy o Sherlocku Holmesovi je možno nalézt jak česky, tak anglicky (např. Gutenberg).

http://www.mlp.cz/cz/projekty/on-line-projekty/

Příklad 3: Andras Farkas nabízí ke stažení 42 knih, taková Alenka v říši divů je v osmi jazycích.

http://www.farkastranslations.com/bilingual_books.php

Protože Andras vytvořil nástroj na přiřazení stejných textů ve více jazycích, stáhl jsem si jeho SW a umím knihy ve formtu ePUB vytvářet také.
Tímto také Andrasovi veřejně děkuji (pokud si to přeloží překladačem do maďarštiny nebo angličtiny).

2. Půjčujete si elektronické knihy v knihovně?

Dejde si do Googlu: "elektronické knihy knihovny" a najdete odkazy na knihovny, které knihy on-line půjčují.

3. České e-knihy se dají běžně koupit na webu.

Jde většinou o závažné a důležité knihy, které by si nyní málokdo koupil v papírovém vydání. Koupili byste si papírové knihy s dílem T.G.Masaryka? V elektronické formě jsou pro zájemce k dispozici.

4. Když je něco v elektronické podobě a docházelo by k porušování autorských práv, tak jistě existuje výměnný, šedý a černý trh. Tyto trhy jsem nezkoumal.
Nyní zkoumám OCR program, ke kterému jsem získal legálně bezplatnou licenci.

Milan

Nedalo mi to, opustil jsem OCR a vyzkoušel jsem přiřadit EN-CS texty.

Dodatek 1

Za hodinu a půl jsem zeditoval přiřazení (EN-CS) textu 11. poslední povídky z poslední knihy o S. Holmesovi.

Arthur Conan Doyle
Vzpomínky na Sherlocka Holmese

OBSAH

1 STŘÍBRNÝ LYSÁČEK

2 ŽLUTÁ TVÁŘ

3 MAKLÉŘŮV ÚŘEDNÍK

4 GLORIA SCOTTOVÁ

5 MUSGRAVESKÝ RITUÁL

6 REIGATESKÉ PANSTVO

7 MRZÁK

8 DOMÁCÍ PACIENT

9 ŘECKÝ TLUMOČNÍK

10 NÁMOŘNÍ SMLOUVA

11 POSLEDNÍ PŘÍPAD

V českém textu bylo o 3 segmenty více než v anglickém textu (409 a 406).

Dodatek 2

Z webu www.pracenadalku.cz

jsem si dnes po sdělení emailové adresy zdarma stáhl zcela novou knihu Práce na dálku.





[Edited at 2014-04-28 16:03 GMT]
Collapse


 
Milan Condak
Milan Condak  Identity Verified
Local time: 06:48
English to Czech
TOPIC STARTER
Katalogy projektu Gutenberg May 1, 2014

Milan Condak wrote:

Příklad 1: Projekt Gutenberg nabízí zdarma ke stažení 45 416 e-knih.


Dodatečně jsem našel stránku s odkazy ke stažení katalogů projektu Gutenberg

http://www.gutenberg.org/wiki/Gutenberg:Offline_Catalogs

Milan


 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Elektronické knihy






Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »
Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »