Nové směry v získávání zákazníků - e-procurement
Thread poster: Lubomir Moudry
Lubomir Moudry
Lubomir Moudry  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 07:19
English to Czech
+ ...
Jan 27, 2013

Nadpis zní vznešeně, ale věc je velmi realistická: využili jste nebo využíváte nový tuzemský přístup ke zlevňování veřejných zakázek státní správy? Vláda schválila tuším 5 elektronických tržišť - jsem registrován v Tendermarketu a v Gemin. Nejdřív jsem si na to naivně pořídil datovou schránku a elektropodpis a hurá do toho. Velmi rychle mi to došlo - palma vítězů nepatří kvalitě, nýbrž metodě "tureckého trhu": poslední tender s vítěznou cenou 1... See more
Nadpis zní vznešeně, ale věc je velmi realistická: využili jste nebo využíváte nový tuzemský přístup ke zlevňování veřejných zakázek státní správy? Vláda schválila tuším 5 elektronických tržišť - jsem registrován v Tendermarketu a v Gemin. Nejdřív jsem si na to naivně pořídil datovou schránku a elektropodpis a hurá do toho. Velmi rychle mi to došlo - palma vítězů nepatří kvalitě, nýbrž metodě "tureckého trhu": poslední tender s vítěznou cenou 156 za NS (do češtiny, odborný text pro Národní muzeum), kterou nabízela jakási reklamní agentura, mi konečně otevřel oči. Žel, díky tomuto systému jsem přišel o několik zákazníků z oboru ochrany přírody :-/. Jeden z nich mne ještě stačil oslovit a upozornit, ať se zaregistruji, že si mne přejí. Jenže díky "chytře" napsanému zadání jsem skončil jako předposlední nejdražší a tak mne vystřídala agentura, která nabídla o cca polovinu méně.
Děkuji za postřehy a zasílám jako případné varování. Nemyslím, že bych radil neregistrovat se, spíše je nutné pročíst zadání a v případě podezření danou zakázku vůbec neřešit. Jinak chleba to nejí, chodí upozornění na email, takže jediné co je třeba, je opravdu ta schránka + elektropodpis, a to ještě pouze při registraci - zasílání podkladů jako ŽL apod..

Zdraví L.M.
Collapse


 
Stanislav Pokorny
Stanislav Pokorny  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 07:19
English to Czech
+ ...
Ne, ne a ještě jednou ne Jan 27, 2013

Elektronickým tržištím typu „nejnižší nabídka bere“ se vyhýbám. Podle mě je ta myšlenka u služeb zrůdná již sama o sobě.

Chápu ji u nabídky zboží, kde rovnice „více zboží = nižší cena“ může za určitých okolností fungovat (firma kolikrát nemusí nakupovat na sklad a zboží posílá z výroby přímo zákazníkovi atd.). Kolikrát stačí zvednou telefon a říct výrobci, že potřebuji tolik a tolik kusů zboží tam a tam do toho a toho dne
... See more
Elektronickým tržištím typu „nejnižší nabídka bere“ se vyhýbám. Podle mě je ta myšlenka u služeb zrůdná již sama o sobě.

Chápu ji u nabídky zboží, kde rovnice „více zboží = nižší cena“ může za určitých okolností fungovat (firma kolikrát nemusí nakupovat na sklad a zboží posílá z výroby přímo zákazníkovi atd.). Kolikrát stačí zvednou telefon a říct výrobci, že potřebuji tolik a tolik kusů zboží tam a tam do toho a toho dne. A je to. Hotovo, zařízeno, všichni jsou spokojeni.

Nicméně coby poskytovatel služby jsem schopen vyprodukovat pouze určitý objem práce denně. A z tohoto objemu musím žít. Obvykle zde platí: „rychle, levně, kvalitně – vyberte si dvě možnosti“.
Collapse


 
Lubomir Moudry
Lubomir Moudry  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 07:19
English to Czech
+ ...
TOPIC STARTER
Jsem od přírody naivní... Jan 27, 2013

... a proto jsem napsal, že osobně bych to nerušil, ale zvažoval podle zadání, zda to má smysl (tj. zda kromě ceny rozhoduje ještě něco dalšího a co to je. Ovšem to, že by se na tyto věci měla podívat nějaká osvícená hlava a revidovat je (např. dát podmínku, že jsou položky, kde hlavním kritériem NESMÍ být cena nebo objem,
je nabíledni.

Kromě toho je tu ještě jedna ošklivá věc, na kterou jsem zapomněl (ale která vyplývá z textu) a kte
... See more
... a proto jsem napsal, že osobně bych to nerušil, ale zvažoval podle zadání, zda to má smysl (tj. zda kromě ceny rozhoduje ještě něco dalšího a co to je. Ovšem to, že by se na tyto věci měla podívat nějaká osvícená hlava a revidovat je (např. dát podmínku, že jsou položky, kde hlavním kritériem NESMÍ být cena nebo objem,
je nabíledni.

Kromě toho je tu ještě jedna ošklivá věc, na kterou jsem zapomněl (ale která vyplývá z textu) a která je možná spíše na stížnost - při vyhlášení výsledku vidí všichni zúčastnění svoje cenové nabídky :-/

L.

Stanislav Pokorny wrote:

Elektronickým tržištím typu „nejnižší nabídka bere“ se vyhýbám. Podle mě je ta myšlenka u služeb zrůdná již sama o sobě.

Chápu ji u nabídky zboží, kde rovnice „více zboží = nižší cena“ může za určitých okolností fungovat (firma kolikrát nemusí nakupovat na sklad a zboží posílá z výroby přímo zákazníkovi atd.). Kolikrát stačí zvednou telefon a říct výrobci, že potřebuji tolik a tolik kusů zboží tam a tam do toho a toho dne. A je to. Hotovo, zařízeno, všichni jsou spokojeni.

Nicméně coby poskytovatel služby jsem schopen vyprodukovat pouze určitý objem práce denně. A z tohoto objemu musím žít. Obvykle zde platí: „rychle, levně, kvalitně – vyberte si dvě možnosti“.
Collapse


 
Vladimír Hoffman
Vladimír Hoffman  Identity Verified
Slovakia
Local time: 07:19
Member (2009)
English to Slovak
+ ...
Preboha, PREČO?? Jan 27, 2013

Veď to je nesmierne cenná obchodná informácia. Vidíte, ako sa pohybuje cenová úroveň vašej konkurencie a buď sa rozhodnete prispôsobiť (neodporúčam) alebo sa môžete kvalifikovane rozhodnúť, že daný trh Vám nevyhovuje a hľadať iný. Už mnohokrát som vyzýval, aby Proz zobrazoval priemerné ceny ponúkané prekladaľmi vo jeho aukciách.

Prípadná námietka, že by to spôsobilo masívny tlak na pokles cien je irelevantná, jednak je znižovanie cien a
... See more
Veď to je nesmierne cenná obchodná informácia. Vidíte, ako sa pohybuje cenová úroveň vašej konkurencie a buď sa rozhodnete prispôsobiť (neodporúčam) alebo sa môžete kvalifikovane rozhodnúť, že daný trh Vám nevyhovuje a hľadať iný. Už mnohokrát som vyzýval, aby Proz zobrazoval priemerné ceny ponúkané prekladaľmi vo jeho aukciách.

Prípadná námietka, že by to spôsobilo masívny tlak na pokles cien je irelevantná, jednak je znižovanie cien aj tak najbežnejšou (a najhlúpejšou) súčasnou obchodnou metódou, jednak keď človek aj tak dospeje k názoru, že mu súčasné ceny nevyhovujú a hľadá inde, tak nižšie mu nebudú vyhovovať tiež.

To, že vás niekto podbehol absurdne nízkou cenou (bohovia, to teda musí byť kvalita za 156 za normo) nezverejňovaním cien nijako neovplyvníte. Skôr je to naopak, príliš nízke ceny odradia väčšinu poskytovateľov, čiže klesne ponuka, a to potom následne môže viesť k zvýšeniu cien (predpokladajme, že skupina duševne obmedzených jedincov ochotných prekladať za buráky nie je neobmedzená).

Lubomir Moudry wrote:

Kromě toho je tu ještě jedna ošklivá věc, na kterou jsem zapomněl (ale která vyplývá z textu) a která je možná spíše na stížnost - při vyhlášení výsledku vidí všichni zúčastnění svoje cenové nabídky :-/
.
Collapse


 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Nové směry v získávání zákazníků - e-procurement






Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »
Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »