zrušení slev na děti a manželku/a pro OSVČ s paušálem; rodinná politika
Thread poster: Tomas Mosler, DipTrans IoLET MCIL MITI
Tomas Mosler, DipTrans IoLET MCIL MITI
Tomas Mosler, DipTrans IoLET MCIL MITI  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 13:53
Member (2008)
English to Czech
SITE LOCALIZER
Nov 13, 2012

Dobrý den,

někteří z vás to již jistě zaznamenali v médiích (záměr existuje už od jara), ale rád bych to zde zmínil a shrnul.

Pokud se již nijak nezasekne a nezmění novela zákona o daních z příjmů, schválená v rámci "konsolidačního" balíčku minulý týden Sněmovnou (asi víte, o co šlo, hlavním prvkem je změna DPH a s hlasováním bylo spojeno vyslovení důvěře vlády), pak od příštího roku (ještě se vznáší otazník nad přes
... See more
Dobrý den,

někteří z vás to již jistě zaznamenali v médiích (záměr existuje už od jara), ale rád bych to zde zmínil a shrnul.

Pokud se již nijak nezasekne a nezmění novela zákona o daních z příjmů, schválená v rámci "konsolidačního" balíčku minulý týden Sněmovnou (asi víte, o co šlo, hlavním prvkem je změna DPH a s hlasováním bylo spojeno vyslovení důvěře vlády), pak od příštího roku (ještě se vznáší otazník nad přesným datem účinnosti, nemusí se to stihnout k 1. 1.) bude platit následující omezení pro OSVČ s výdajovým paušálem 60 % (kam spadají mj. překladatelé):

§ 35ca zákona o daních z příjmů:
"Uplatní-li poplatník u dílčího základu daně podle § 7 výdaje podle § 7 odst. 7 nebo u dílčího základu daně podle § 9 výdaje podle § 9 odst. 4 a součet dílčích základů, u kterých byly výdaje tímto způsobem uplatněny, je vyšší než 50 % celkového základu daně [rozuměj = pokud živnostník upatňuje výdaje paušálem a příjem z podnikání činí více než 50 % celkových příjmů], nemůže

a) snížit daň podle § 35ba odst. 1 písm. b), [rozuměj = nelze uplatnit slevu na nepracující/ho manželku/a ve výši 24.840 Kč]

b) uplatnit daňové zvýhodnění." [rozuměj = nelze uplatnit slevy/bonusy na dítě ve výši 13.404 Kč]

Původní znění návrhu (před změnami provedenými Sněmovnou, které na toto ustanovení nemají vliv) včetně důvodové zprávy (která ovšem tento konkrétní krok nijak nezdůvodňuje, pouze popisuje) naleznete zde:
http://www.psp.cz/sqw/text/tiskt.sqw?O=6&CT=801&CT1=0

---

Tato změna se týká rodin, kde jeden rodič má příjem z podnikání, který činí více než 50 % všech jeho příjmů, a zároveň tento rodič uplatňuje paušál, a kde přitom současně druhý rodič nemá příjem ze zaměstnání nebo není podnikatelem uplatňujícím skutečné výdaje (typicky rodina, kde je druhý rodič doma s dětmi nebo rovněž uplatňuje výdajový paušál), takže zvýhodnění na děti nemůže uplatnit ani tento druhý rodič.

Změna se netýká rodin, kde (stačí splnění jediného bodu):
- dosavadní rodič-podnikatel, který uplatňuje slevy/bonusy a případně slevu na manželku/a, používá skutečné náklady (ne paušál)
- dosavadní rodič-podnikatel uplatňuje paušál a má z podnikání příjmy ve výši max. 50 % z celkových příjmů
- má druhý rodič příjem ze zaměstnání, nebo podniká a uplatňuje skutečné výdaje - pak (pokud tomu tak zatím v dané rodině není) lze o slevy/bonusy na děti žádat na základě jeho příjmu (na slevu na manželku/a taková rodina nemá nárok ani dnes, pokud vlastní příjem manželky přesahuje 68.000 Kč ročně, takže ve většině případů k propadu vlivem této položky zřejmě nedojde)

---

Důsledky pro rodiny, kterých se změny týkají (viz výše):
a) Podnikatel buď musí přejít na skutečné výdaje (aby zůstal zachován nárok na zvýhodnění na děti a slevu na manželku/a);
b) nebo se musí vzdát (při zachování paušálu) nároku na uvedené slevy a zvýhodnění.

Pro ilustraci - varianta b) znamená, že pokud je manžel/ka doma a příjmy podnikatele dosahují určité výše (nutné pro to, aby mohla být uplatněna sleva na manželku/a), pak při zohlednění zrušení slevy na manželku v plné výši a zvýhodnění na 2 děti se ročně jedná o propad příjmů ve výši 51.648 Kč.

(Výpočet ne/výhodnosti varianty a) si může/musí provést každý sám.)

---

Komunikoval jsem již dříve s úřady, ptal jsem se na MF, proč - pokud je problémem paušál - je to ošetřeno takto a ne např. úpravou slevy na poplatníka (co má co dítě do činění s formou účetnictví?). Pro zajímavost (pobavení?) cituji z jedné úřední odpovědi:

"Vzhledem k výši procentuální sazby tzv. paušálnich vydajů mnozí poplatníci uplatňují výrazně vyšši výdaje, než kterych objektivně dosahují. Z tohoto pohledu jsou tedy výdajové paušály zneužívány k daňové optimalizaci. Poplatníci, kteří tímto způsobem optimalizují svou daň z příjmů, tak čerpají několikanásobnou podporu prostřednictvím dalších slev na dani. Přechod na skutečné výdaje přináši jisté administrativní náklady, avšak poskytnutými slevami na dani dochází také k jejich kompenzaci. Způsob uplatnění vydajů je tedy otázkou volby poplatníka, přičemž je nutné posoudit všechny důsledky plynoucí z vybraného způsobu uplatňování vydajů."

Jinými slovy, chceš podporu na podnikání, nedostaneš podporu na děti. (Nemluvím teď o tom, že před několika lety bylo při zavádění slev/bonusů na děti a současně omezení přídavků na děti mj. argumentováno tím, že přídavky [ztráta nároku na ně] jsou kompenzovány těmito slevami. Jsem zvědav, ke kompenzaci čeho budou použity za 5 let.)

V budoucnu zde nebo na stránce http://www.facebook.com/rodiny.osvc zkusím nastínit možná řešení, která mohou dle situace jednotlivých rodin finanční dopady těchto změn méně či více zmírnit.
Collapse


 
Tomas Mosler, DipTrans IoLET MCIL MITI
Tomas Mosler, DipTrans IoLET MCIL MITI  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 13:53
Member (2008)
English to Czech
TOPIC STARTER
SITE LOCALIZER
dodatek Nov 13, 2012

Když jsem v dubnu zkusmo oslovil JTP, zda by jako zájmová organizace v této věci např. nejednala s poslanci, dostalo se mi odpovědi:

"Vazeny pane kolego,
JTP zatim nemela cas se touto otazkou zabivat, vzhledem k tomu, ze zprava je prilis cerstva (osobne jsem se to dozvedela dnes rano a to jsem tento tyden navic sluzebne v Bruselu).
Rozhodne se otazkou budeme zabyvat na pristim Vykonnem vyboru a pak budeme cleny informovat."

Zajímalo by mě (je-li tu
... See more
Když jsem v dubnu zkusmo oslovil JTP, zda by jako zájmová organizace v této věci např. nejednala s poslanci, dostalo se mi odpovědi:

"Vazeny pane kolego,
JTP zatim nemela cas se touto otazkou zabivat, vzhledem k tomu, ze zprava je prilis cerstva (osobne jsem se to dozvedela dnes rano a to jsem tento tyden navic sluzebne v Bruselu).
Rozhodne se otazkou budeme zabyvat na pristim Vykonnem vyboru a pak budeme cleny informovat."

Zajímalo by mě (je-li tu nějaký člen JTP), zda zabývání se otázkou proběhlo a zda z toho něco vzešlo? Děkuji.
Collapse


 
Stanislav Pokorny
Stanislav Pokorny  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 13:53
English to Czech
+ ...
Dobře, že... Nov 15, 2012

se tím budou zabívat. Výsledek mě bude moc zajímat, už z hlediska přínosů JTP.

Tomas Mosler, MITI wrote:

"Vazeny pane kolego,
JTP zatim nemela cas se touto otazkou zabivat, vzhledem k tomu, ze zprava je prilis cerstva (osobne jsem se to dozvedela dnes rano a to jsem tento tyden navic sluzebne v Bruselu).
Rozhodne se otazkou budeme zabyvat na pristim Vykonnem vyboru a pak budeme cleny informovat."


 
Tomas Mosler, DipTrans IoLET MCIL MITI
Tomas Mosler, DipTrans IoLET MCIL MITI  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 13:53
Member (2008)
English to Czech
TOPIC STARTER
SITE LOCALIZER
rodiny Feb 13, 2013

Dobrý den,

protože jsem se výše zmínil o dotazu směrem na JTP, přeposílám vyjádření, které jsem nyní od JTP obdržel - záležitost byla projednána již loni, jen se to ke mně nedostalo:

"... vykonny vybor JTP se touto otazkou zabyval, jak prislibila kolegyne Diabova, hned na nasledujicim zasedani 3.5.2012 a dospel k jednomyslnemu rozhodnuti problematiku dale neresit. Prekladatel se snadno muze uvedene zmene vyhnout vykazovanim s
... See more
Dobrý den,

protože jsem se výše zmínil o dotazu směrem na JTP, přeposílám vyjádření, které jsem nyní od JTP obdržel - záležitost byla projednána již loni, jen se to ke mně nedostalo:

"... vykonny vybor JTP se touto otazkou zabyval, jak prislibila kolegyne Diabova, hned na nasledujicim zasedani 3.5.2012 a dospel k jednomyslnemu rozhodnuti problematiku dale neresit. Prekladatel se snadno muze uvedene zmene vyhnout vykazovanim skutecnych nakladu a pokud by pro nej takova varianta byla nevyhodna (vcetne treba moznosti odectu onech cca 50.000, ktere uvadite jako priklad) pak je system vuci nemu, jako OSVC, zrejme dostatecne priznivy - napriklad v porovnani se soudnimi nebo literarnimi prekladateli, nebo v porovnani se zamestnanci. A vzhledem k celkove tendenci vlad v Evrope zvysovat dane a snizovat odpocty, obavame se, ze jakakoli zmena bude nakonec znamenat zhorseni pro vsechny, vcetne prekladatelu s malymi detmi [...]"

===

Jinak zákon sice již platí, ale já se ještě nevzdávám...

[Edited at 2013-02-13 17:05 GMT]
Collapse


 
Pavel Janoušek
Pavel Janoušek  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 13:53
German to Czech
+ ...
Daňový seminář Feb 13, 2013

Asi jste to už zaregistrovali, ale KST ČR pořádá v sobotu 2. března daňový seminář.

Víc najdete tady:
http://www.kstcr.cz/novinka/danovy-seminar-a-valna-hromada


 
Martin Stranak
Martin Stranak  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 13:53
English to Czech
+ ...
Reakce laika Feb 13, 2013

Dost dobře nechápu, proč je pořád ty paušály pálí do očí. V dnešní době je živnostník poměrně často vystaven riziku pozdržení příjmu v důsledku protahování splatností a dalším nástrahám a mají být vůbec rádi, že má někdo vůli se sám starat a živit

Jestli to tady budou takto pánové nahoře dál koulet, bude živnostník ohroženým druhem...
See more
Dost dobře nechápu, proč je pořád ty paušály pálí do očí. V dnešní době je živnostník poměrně často vystaven riziku pozdržení příjmu v důsledku protahování splatností a dalším nástrahám a mají být vůbec rádi, že má někdo vůli se sám starat a živit

Jestli to tady budou takto pánové nahoře dál koulet, bude živnostník ohroženým druhem Jsem po pěti letech zpět z Anglie, která byrokracií překypuje, ale tyto omezení se mi zdají vůči rodinám jako dost bolestivé přitažení za vlasy.
Collapse


 
Stanislav Pokorny
Stanislav Pokorny  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 13:53
English to Czech
+ ...
Hmmm Feb 14, 2013

Tomas Mosler, MITI wrote:
"... vykonny vybor JTP se touto otazkou zabyval, jak prislibila kolegyne Diabova, hned na nasledujicim zasedani 3.5.2012 a dospel k jednomyslnemu rozhodnuti problematiku dale neresit."

Tak alespoň víme, co lze od JTP čekat. Slušně řečeno, nic.

Jestli to tady budou takto pánové nahoře dál koulet, bude živnostník ohroženým druhem:)

A přesně o to pánům a dámám nahoře jde. Živnostník je nezávislý, nelze jej kontrolovat, což se vládě nehodí. Takže na jedné straně rozpočet rozkrademe, díru zaplácneme příjmy od obyčejných lidí, na které tak současně získáme bič. Dvě mouchy jednou ranou. Máme my to ale nahoře mozky!


 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


zrušení slev na děti a manželku/a pro OSVČ s paušálem; rodinná politika






Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »
CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »