Bankovní účet pro překladatele
Thread poster: Jiri Lonsky
Jiri Lonsky
Jiri Lonsky  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 10:02
Member (2011)
English to Czech
+ ...
May 28, 2012

Po 20 letech v USA, zpět v ČR, začínám překladatelství jako OSVČ, na volný živnostenský list. Hledám výhodný (čti levný) typ bankovního konta. Je možné, a praktické, užívat pro tento účel osobní bank. účet, eventuálně e-účet, nebo musím mít podnikatelský? (Předpokládám platební styk ae zeměmi EU, a tedy povinnost registrace a přiznání DPH, pokud toto má na věc vliv.)
Pokud to zní naivně, omlouvám se. Pokud je o předmětu někde již vlákno, prosím o odkaz. Děkuji mnohokrát.


 
Tomas Mosler, DipTrans IoLET MCIL MITI
Tomas Mosler, DipTrans IoLET MCIL MITI  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 10:02
Member (2008)
English to Czech
SITE LOCALIZER
účet May 28, 2012

1) Není podmínkou mít pro podnikatelské příjmy a výdaje podnikatelský účet, pokud to nevyžadují podmínky dané banky. (Někdo sice může tvrdit, že to nutné je, protože u podnik. účtu se nedaní úroky, které se musejí následně uvést v daňovém přiznání - ale u soukromého účtu jsou tyto úroky daněny srážkou přímo ze strany banky, takže nula od nuly pojde a ušetříte si čas s dalším "papírováním".)

2) Je ovšem vhodné mít účet pro pod
... See more
1) Není podmínkou mít pro podnikatelské příjmy a výdaje podnikatelský účet, pokud to nevyžadují podmínky dané banky. (Někdo sice může tvrdit, že to nutné je, protože u podnik. účtu se nedaní úroky, které se musejí následně uvést v daňovém přiznání - ale u soukromého účtu jsou tyto úroky daněny srážkou přímo ze strany banky, takže nula od nuly pojde a ušetříte si čas s dalším "papírováním".)

2) Je ovšem vhodné mít účet pro podnikatelské příjmy účet oddělený od zcela soukromého (domácího) účtu. Pokud by to FÚ někdy kontroloval, mohl by se trochu divit, jak se v tom všem vyznat a také jak má např. vědět, že vrácený přeplatek za elektřinu je skutečně přeplatek, nikoli platba za zakázku od energetické společnosti.

3) Pro příjem plateb v eurech v rámci EU je vhodný účet u Fio banky (tam ostatně nabízejí bezplatně i podnikatelské účty). V dolarech a jiných měnách se to od některých jiných bank až tak výrazně neliší, ale pořád je tam výhoda vedení účtu zdarma.

http://www.proz.com/forum/czech/192202-fio_banka_nižší_ceny_a_lepší_možnosti_zahraničních_plateb.html
Collapse


 
Jakub Racek
Jakub Racek
Local time: 10:02
English to Czech
souhlas May 28, 2012

Souhlasím s Tomášem, sice si myslím, že podnikatelský účet by člověk mít měl, ale na druhou stranu asi neznám ve svém okolí žádnou OSVČ, co by ho fakt měla.

Fio je na zahraniční platby super, ale naposledy mi za přijatou platbu z Itálie strhli euro, potvory. Dalo se to řešit tím, že se účet založil ve Fio na Slovensku, dřív s tím nedělali problémy, a vzhledem k tomu, že SK je v EU nesmí tam být domácí platby zpoplatněné jinak než zahraničn
... See more
Souhlasím s Tomášem, sice si myslím, že podnikatelský účet by člověk mít měl, ale na druhou stranu asi neznám ve svém okolí žádnou OSVČ, co by ho fakt měla.

Fio je na zahraniční platby super, ale naposledy mi za přijatou platbu z Itálie strhli euro, potvory. Dalo se to řešit tím, že se účet založil ve Fio na Slovensku, dřív s tím nedělali problémy, a vzhledem k tomu, že SK je v EU nesmí tam být domácí platby zpoplatněné jinak než zahraniční. Dá se o tom zjistit víc v různých diskuzích na netu, třeba na měšec.cz (tj. mesec.cz) Nevím, jestli to ještě pořád jde.

Na převod EUR na CZK pak doporučuju nějakou devizovou společnost, já mám nejlepší zkušenosti s Divíškem (devizy Divíšek) rozhodně ne přes žádnou banku, tam si strhávají děsné poplatky a mají děsné kurzy.

Co se týká rozdělení účtů na ty, kam chodí a odkud odchází soukromé platby a ty, kam chodí platby z podnikání, tak si jde u některých bank založit víc účtu pod jedním internet-bankingem, takže se to pak jednodušeji spravuje. Mně se v tom nejlíp osvědčila mBanka. Taky má 3 výběry z jakéhokoliv bankomatu měsíčně zdarma, pokud člověk zaplatí kartou měsíčně aspoň cca 4500 Kč, což je taky dost dobré.

Na spoření pak jednoznačně doporučuju Zuno, ještě, myslím, mají tu akci, že když si založíte účet přes někoho, kdo už ho tam má, dostane ten člověk 300 Kč a vy po prvním zaplacení kartou taky.

Rozhodně to chce mít tak aspoň dva až tři účty a měnit podle toho, co je zrovna nejvýhodnější.
Collapse


 
Tomas Mosler, DipTrans IoLET MCIL MITI
Tomas Mosler, DipTrans IoLET MCIL MITI  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 10:02
Member (2008)
English to Czech
SITE LOCALIZER
účet May 28, 2012

Fio je na zahraniční platby super, ale naposledy mi za přijatou platbu z Itálie strhli euro, potvory.

To je ale standardní sazba pro kód 2010. :)

Na převod EUR na CZK pak doporučuju nějakou devizovou společnost, já mám nejlepší zkušenosti s Divíškem (devizy Divíšek)

Tam ale chtějí určitý minimální limit, ne?


 
Jiri Lonsky
Jiri Lonsky  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 10:02
Member (2011)
English to Czech
+ ...
TOPIC STARTER
děkuji za tipy May 29, 2012

Děkuji všem respondentům za informaci
Při mém vlastním průzkumu trhu jsem narazil na Unikredit Bank, a tam je konto které má dobré podmínky, a při zůstatku přes 50000 je zadarmo. Navíc jejich spřicí konto má 2.5% úrok, vyšší než kdekoli jinde. Ale nevím jestli nabízejí verzi s více účty při jednom kontu, a zakolik.
(Zuno si ještě zkontroluju)


 
Tomas Mosler, DipTrans IoLET MCIL MITI
Tomas Mosler, DipTrans IoLET MCIL MITI  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 10:02
Member (2008)
English to Czech
SITE LOCALIZER
účet May 29, 2012

1) Ten účet u Unicredit Bank s 50 tis. je pro soukromé osoby, ne pro podnikatele (tam je podmínka 100 tis.)

16.3 Při zřizování účtu je Klient povinen Bance sdělit a příslušným způsobem prokázat údaje, které Banka potřebuje pro splnění svých povinností vůči správci daně, zejména skutečnosti rozhodné pro určení režimu zdanění, tj. údaj o svém daňovém domicilu, včetně prohlášení o vlastnictví příjmů a prohlášení o tom, zda bude zřizo
... See more
1) Ten účet u Unicredit Bank s 50 tis. je pro soukromé osoby, ne pro podnikatele (tam je podmínka 100 tis.)

16.3 Při zřizování účtu je Klient povinen Bance sdělit a příslušným způsobem prokázat údaje, které Banka potřebuje pro splnění svých povinností vůči správci daně, zejména skutečnosti rozhodné pro určení režimu zdanění, tj. údaj o svém daňovém domicilu, včetně prohlášení o vlastnictví příjmů a prohlášení o tom, zda bude zřizovaný účet určen k podnikání či nikoli. Účelové určení účtu je Klient povinen respektovat po celou dobu existence účtu.

2) Bez ohledu na to není k dispozici zdarma účet v cizí měně (a skoro to vypadá, že u základního typu účtu není k dispozici vůbec, ani za příplatek).

3) Za příchozí europlatby se platí 200 Kč.

4) Za příchozí a odchozí tuzemské platby se platí.

U Fia libovolné podúčty zdarma, příchozí europlatby za 1 euro - bez ohledu na zůstatek - tuzemské platby zdarma. Výběr z bankomatu zpoplatněn, ale schéma (bankomat ČSOB / cizí bankomat) se příliš neliší od UCB.

Fio nemá takový úrok, ale není problém peníze převádět např. do Zuna či jinam. Srovnání viz
http://www.mesec.cz/produkty/sporici-ucty/

Takže mi úplně není jasná výhodnost UCB?

5) Zuno je dle podmínek banky pouze pro soukromé osoby (nepodnikatele). Na zhodnocení již jinde přijatých peněz se ale hodí.

Záleží samozřejmě, jaký máte obrat, pro větší částky/zůstatky a časté zahr. transakce může stát za úvahu také Citibank, kde je za určitých podmínek (500 Kč, případně zůstatek 1,5 mil.) řada věcí vč. příchozích zahr. plateb zdarma.
Collapse


 
Jiri Lonsky
Jiri Lonsky  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 10:02
Member (2011)
English to Czech
+ ...
TOPIC STARTER
spořicí účty - srovnání May 31, 2012

Zuno spořicí účet má 2% úrok, který nestojí nic
Zuno+ má 2.5%, ale je podmíněné vedením běžného účtu+, což stojí 68 Kč. měsíčně
Unicredit spořicí účet má 2.5%, a je samostatný.
Takže Unicredit je výhodnější čistě pro spoření.
Pro běžné bankovnictví, osobní i podnikatelské účty u Fio Banky jsou opravdu nejlepší.


 
Tomas Mosler, DipTrans IoLET MCIL MITI
Tomas Mosler, DipTrans IoLET MCIL MITI  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 10:02
Member (2008)
English to Czech
SITE LOCALIZER
upřesnění May 31, 2012

Jen upřesnění, úrok 2,5 % u Zuna platí pro Spoření Plus, a to je zdarma (lze nastavit k základnímu bezplatnému účtu). Jedinou podmínkou je nechat peníze na účtu celý měsíc, v případě výběru se vybraná částka za daný měsíc neúročí.

Jinak 2,5 % bez omezení (žádná lhůta ani min. vklad) nabízí Air Bank. Za odchozí platby se platí, ale to u UCB taky.


 
Jiri Lonsky
Jiri Lonsky  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 10:02
Member (2011)
English to Czech
+ ...
TOPIC STARTER
spořicí účty - srovnání May 31, 2012

Souhlasím, ZUNO je lepší, děkuji za upozornění, že zuno+ je možné získat k běžnému kontu.
Navíc Unicredit zapisuje úrok čtvrtletně, ne měsíčně, a je to pásmové úročení se sazbou 2.5% jen do 250000 (ne že by mi hrozilo to překročit, pravda


 
Blanka Salkova
Blanka Salkova  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 10:02
Member (2007)
English to Czech
+ ...
Volksbank Löbau-Zittau eG Jun 9, 2012

Já mám účet u Volksbank Löbau-Zittau eG v Německu a vyplatí se mi to. Pořídila jsem si ho dřív než jsem zjistila informace o Fio atd.

http://www.vr-bank.cz/firmenkunden/vr-konto.html

Převod v rámci EU je za 0,20 EUR + 0,25% úročení účtu. Žádný základní měsíční poplatek. Je to firemní účet.

Jinak mám eurový účet u KB
... See more
Já mám účet u Volksbank Löbau-Zittau eG v Německu a vyplatí se mi to. Pořídila jsem si ho dřív než jsem zjistila informace o Fio atd.

http://www.vr-bank.cz/firmenkunden/vr-konto.html

Převod v rámci EU je za 0,20 EUR + 0,25% úročení účtu. Žádný základní měsíční poplatek. Je to firemní účet.

Jinak mám eurový účet u KB, ale to jsou vydřiduši a používám je jen v nejnutnějším případě, když mi přijde něco na paypal, což je další vydřiduch - ale tam je to pak zdarma.

[Edited at 2012-06-09 07:46 GMT]
Collapse


 
Jakub Racek
Jakub Racek
Local time: 10:02
English to Czech
doplnění Jun 11, 2012

Tomas Mosler wrote:

Fio je na zahraniční platby super, ale naposledy mi za přijatou platbu z Itálie strhli euro, potvory.

To je ale standardní sazba pro kód 2010. :)

Na převod EUR na CZK pak doporučuju nějakou devizovou společnost, já mám nejlepší zkušenosti s Divíškem (devizy Divíšek)

Tam ale chtějí určitý minimální limit, ne?


Dřív si Fio za europlatby nic nestrhávalo, i když dle ceníku asi mělo. Ale podle mě by si nic strhávat neměli.

Co se týká devizových společností, tak je jasné, že kvůli jednorázovým menším částkám se obtěžovat nebudou, ale pokud člověk nemění jednorázově malé částky je s nimi určitě domluva, stačí zavolat a zeptat se, jak to funguje, za to člověk nic nedá.

Ještě pokud jde o Zuno, nezapomeňte, že není úrok jako úrok. Při dodržení jistých podmínek se u spoření s denním úročením 2% neplatí daň z úroků. Sice člověk dostane ve výsledku asi míň peněz než při měsíčním úročení 2,5%, ale ne o moc. Z těch 2,5% Vám totiž po odečtení 15% daně zbude jen 85%, což je skutečný úrok 2,125%, pokud dobře počítám. Takže porovnáváme 2,125% s 2%. Navíc u denního úročení ještě přichází do hry úrok z úroků, což sice neudělá moc, ale přece jen zas o trochu víc než 2%.


 
Jiri Lonsky
Jiri Lonsky  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 10:02
Member (2011)
English to Czech
+ ...
TOPIC STARTER
Rozdíly v úročení Jun 11, 2012

Děkuj, Jakube, za důležitou připomínku.
Já jsem to propočítával, a při mé výši základního vkladu se přece jen to 2.5% konto vyplatí lépe. (samozřejmě pokud neudělám ani jediný výběr, protože to je penalizováno ztrátou úroku za ten měsíc - u 2.5% konta)


 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Bankovní účet pro překladatele






Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »
Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »