Neplatiči
Thread poster: seraalice
seraalice
seraalice  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 13:08
English to Czech
+ ...
Oct 20, 2011

Dobrý den,

chtěla bych Vás poprosit o radu, jelikož mně začíná docházet trpělivost s jedním dlouhodobým dlužníkem. Jaký postup volíte při vymáhání dlužných částek?


 
Stanislav Pokorny
Stanislav Pokorny  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 13:08
English to Czech
+ ...
Obvykle postupuji takto Oct 20, 2011

Vyčkám 14 dnů po splatnosti a zasílám 1. upomínku (doporučený dopis) s žádostí o úhradu do 30 dnů.

Poté zasílám 2. upomínku (doporučený dopis) s žádostí o úhradu do 30 dnů. Ta již většinou zabere.

Pouze jednou jsem zasílal tzv. 3. upomínku – pokus o smír (doporučený dopis s dodejkou) s informací, že pokud dlužník neprovede úhradu do 30 dnů, podám k soudu návrh na vydání platebního rozkazu atd.

Především však,
... See more
Vyčkám 14 dnů po splatnosti a zasílám 1. upomínku (doporučený dopis) s žádostí o úhradu do 30 dnů.

Poté zasílám 2. upomínku (doporučený dopis) s žádostí o úhradu do 30 dnů. Ta již většinou zabere.

Pouze jednou jsem zasílal tzv. 3. upomínku – pokus o smír (doporučený dopis s dodejkou) s informací, že pokud dlužník neprovede úhradu do 30 dnů, podám k soudu návrh na vydání platebního rozkazu atd.

Především však, pokud někomu jednou zašlu 2. upomínku, již pro něj nadále nepracuji.

[Upraveno: 2011-10-20 17:59 GMT]
Collapse


 
Martin Stranak
Martin Stranak  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 13:08
English to Czech
+ ...
Zdravím Nov 2, 2011

zkoušel někdo z vás i zapsání dlužníka do Centrálního registru dlužníků (cerd.cz)? Údajně na základě zápisu takový dlužník má v ČR pak sníženou kredibilitu a zaplatí, aby ho věřitel zase z toho registru vyjmul. Funguje to tak v ČR?

 
Marek Buchtel
Marek Buchtel  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 13:08
Member (2005)
English to Czech
+ ...
SITE LOCALIZER
CERD asi ne Nov 2, 2011

Martin Stranak wrote:

zkoušel někdo z vás i zapsání dlužníka do Centrálního registru dlužníků (cerd.cz)? Údajně na základě zápisu takový dlužník má v ČR pak sníženou kredibilitu a zaplatí, aby ho věřitel zase z toho registru vyjmul. Funguje to tak v ČR?


Nejsem si jistý, jestli zrovna CERD by pomohl, je to soukromá výdělečná iniciativa a není úplně jasné, kdo ho vlastně používá (jestli vůbec někdo). Rozhodně ne banky, úvěrové společnosti atd.
Takže s tím asi nemá smysl ztrácet čas.

Tady jsou dva odkazy pro informaci:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Centrální_registr_dlužníků
http://www.mesec.cz/clanky/centralni-registr-dluzniku-cerd-uverove-registry-zkusenosti/


 
Stanislav Pokorny
Stanislav Pokorny  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 13:08
English to Czech
+ ...
Souhlasím Nov 2, 2011

Marek Buchtel wrote:

Martin Stranak wrote:

zkoušel někdo z vás i zapsání dlužníka do Centrálního registru dlužníků (cerd.cz)? Údajně na základě zápisu takový dlužník má v ČR pak sníženou kredibilitu a zaplatí, aby ho věřitel zase z toho registru vyjmul. Funguje to tak v ČR?


Nejsem si jistý, jestli zrovna CERD by pomohl, je to soukromá výdělečná iniciativa a není úplně jasné, kdo ho vlastně používá (jestli vůbec někdo). Rozhodně ne banky, úvěrové společnosti atd.
Takže s tím asi nemá smysl ztrácet čas.


Plně souhlasím s Markem. Mnohem spolehlivěji funguje hrozba podání návrhu na vydání platebního rozkazu, popř. na zahájení insolvenčního řízení.


 
Prokop Vantuch
Prokop Vantuch  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 13:08
Member (2005)
English to Czech
+ ...
Platební rozkaz Nov 2, 2011

Stanislav Pokorny wrote:
Plně souhlasím s Markem. Mnohem spolehlivěji funguje hrozba podání návrhu na vydání platebního rozkazu, popř. na zahájení insolvenčního řízení.


Já u jednoho klienta dokonce byl nucen návrh na vydání platebního rozkazu podat. Rozkaz vydán, rozsudek vynesen a peníze jsem stejně neviděl.


 
Stanislav Pokorny
Stanislav Pokorny  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 13:08
English to Czech
+ ...
NJN Nov 4, 2011

Prokop Vantuch wrote:

Stanislav Pokorny wrote:
Plně souhlasím s Markem. Mnohem spolehlivěji funguje hrozba podání návrhu na vydání platebního rozkazu, popř. na zahájení insolvenčního řízení.


Já u jednoho klienta dokonce byl nucen návrh na vydání platebního rozkazu podat. Rozkaz vydán, rozsudek vynesen a peníze jsem stejně neviděl.


Hm, to je pak otázka na naše drahé (doslova) zákonodárce. Žijeme bohužel ve státě, kde je slušnost považována za slabost/hloupost a kde zákon nechrání slušné lidi, nýbrž gaunery.

[Upraveno: 2011-11-04 11:26 GMT]


 
trent2101
trent2101
Local time: 13:08
Dutch to Czech
+ ...
jednou jsem Sep 26, 2012

vymáhala peníze za měsíční práci pro seirózně se tvářící agenturu, která neregaovala ani na 1., ani na 2. upomínku, dopisy si nevyzvedávala, nakonec jsme se obrátila na právničku a nakonec zaplatili, trvalo to tedy 3 měsíce a taxa právničky se mi vyplatila jen z toho důvodu, že ta dlužná částka byla 10x vyšší. Samozřejmě mne upozorńovala na možnost, že mi nezaplatí nikdy a já budu hradit soudní poplatky atd..
Samozřejmě pro ně nikdy pracovat nebud
... See more
vymáhala peníze za měsíční práci pro seirózně se tvářící agenturu, která neregaovala ani na 1., ani na 2. upomínku, dopisy si nevyzvedávala, nakonec jsme se obrátila na právničku a nakonec zaplatili, trvalo to tedy 3 měsíce a taxa právničky se mi vyplatila jen z toho důvodu, že ta dlužná částka byla 10x vyšší. Samozřejmě mne upozorńovala na možnost, že mi nezaplatí nikdy a já budu hradit soudní poplatky atd..
Samozřejmě pro ně nikdy pracovat nebudu, na JTP jsem zaslala varování a dozvěděla se, že to je " známá firma, dvojice, která již jednu překladatelskou agenturu měla, překladatelům neplatila, firmu pohřbila a založila si novou a jede nanovo.
Specializuje se na malé jazyky, soudní překladatele a veřejné zakázky.
Collapse


 
Lubomir Moudry
Lubomir Moudry  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 13:08
English to Czech
+ ...
Jeden z pozitivních případů - konců Jan 27, 2013

Neuhrazení mne snad ještě nepotkalo, prodlení samosebou spousta. Nejhorší scénář, který mne potkal, byl s českou agenturou: po 2-3 emailových urgencích na projekt manažera a nulovém výsledku následoval email na majitele. Ten mi velmi dlouhosáhle popsal, jaké mají těžké problémy, ale jak jsou dobří, protože se s nimi umějí vyrovnat (zřejmě díky dlouhé débě splatnosti vůči překladatelům, dodávám já) a že mám mít trpělivost, protože nakonec vždy zapla... See more
Neuhrazení mne snad ještě nepotkalo, prodlení samosebou spousta. Nejhorší scénář, který mne potkal, byl s českou agenturou: po 2-3 emailových urgencích na projekt manažera a nulovém výsledku následoval email na majitele. Ten mi velmi dlouhosáhle popsal, jaké mají těžké problémy, ale jak jsou dobří, protože se s nimi umějí vyrovnat (zřejmě díky dlouhé débě splatnosti vůči překladatelům, dodávám já) a že mám mít trpělivost, protože nakonec vždy zaplatí. Což byla pravda, splatnost se zpožďovala o cca 4-6 týdnů (přičemž základní byla 3-4). To je pořád ještě v souladu s některými zahraničními agenturami, které také umějí platit až po 6-8 týdnech. Když jsem mu psal podruhé (asi po roce), odepsal v zásadě to samé s tím, že doporučuje následující postup: jakmile bude vaše faktura měsíc po splatnosti (s tím, že základní doba už nebyla 3 týdny, ale 6), napište na accounting, že žádáte o urgentní úhradu. Udělal jsem to 3x a v každém případě to fungovalo. Od té doby jim však pokud možno nezvedám telefon.
L.M.
Collapse


 
Vladimír Hoffman
Vladimír Hoffman  Identity Verified
Slovakia
Local time: 13:08
Member (2009)
English to Slovak
+ ...
No, az mi slzy vrhkli do oci Jan 27, 2013

Ja som sa pred nedavnom rozisiel s dlhorocnym klientom (10 az 15% rocneho obratu), pretoze postupne zacal platit s oneskorenim 3 az 4 mesiace.
Dvojmesacne splatnosti su celkom bezne. Chce to mat nejku rezervu, potom som v klude (ked agenture verim), este mi to dava trochu lepsiu poziciu pri jednani o cenach (dobre, chcem trochu vyssiu cenu, ale zas vas nebudem uhanat o peniaze po troch tyzdnoch).

Lubomir Moudry wrote:

Neuhrazení mne snad ještě nepotkalo, prodlení samosebou spousta. Nejhorší scénář, který mne potkal, byl s českou agenturou: po 2-3 emailových urgencích na projekt manažera a nulovém výsledku následoval email na majitele. Ten mi velmi dlouhosáhle popsal, jaké mají těžké problémy, ale jak jsou dobří, protože se s nimi umějí vyrovnat (zřejmě díky dlouhé débě splatnosti vůči překladatelům, dodávám já) a že mám mít trpělivost, protože nakonec vždy zaplatí. Což byla pravda, splatnost se zpožďovala o cca 4-6 týdnů (přičemž základní byla 3-4). To je pořád ještě v souladu s některými zahraničními agenturami, které také umějí platit až po 6-8 týdnech. Když jsem mu psal podruhé (asi po roce), odepsal v zásadě to samé s tím, že doporučuje následující postup: jakmile bude vaše faktura měsíc po splatnosti (s tím, že základní doba už nebyla 3 týdny, ale 6), napište na accounting, že žádáte o urgentní úhradu. Udělal jsem to 3x a v každém případě to fungovalo. Od té doby jim však pokud možno nezvedám telefon.
L.M.


 
Lubomir Moudry
Lubomir Moudry  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 13:08
English to Czech
+ ...
Ono to tak vychází i mně Jan 27, 2013

Ve finále to tedy bylo 6 t (základní splatnost) + 4 t (doba čekání) + 1t (doba čekání na úhradu po odeslání emailu) = 11 t (+ třeba i týden, než jsem si vzpomněl, že jim mám napsat
L.

Vladimír Hoffman wrote:

Ja som sa pred nedavnom rozisiel s dlhorocnym klientom (10 az 15% rocneho obratu), pretoze postupne zacal platit s oneskorenim 3 az 4 mesiace.
Dvojmesacne splatnosti su celkom bezne. Chce to mat nejku rezervu, potom som v klude (ked agenture verim), este mi to dava trochu lepsiu poziciu pri jednani o cenach (dobre, chcem trochu vyssiu cenu, ale zas vas nebudem uhanat o peniaze po troch tyzdnoch).

Lubomir Moudry wrote:

Neuhrazení mne snad ještě nepotkalo, prodlení samosebou spousta. Nejhorší scénář, který mne potkal, byl s českou agenturou: po 2-3 emailových urgencích na projekt manažera a nulovém výsledku následoval email na majitele. Ten mi velmi dlouhosáhle popsal, jaké mají těžké problémy, ale jak jsou dobří, protože se s nimi umějí vyrovnat (zřejmě díky dlouhé débě splatnosti vůči překladatelům, dodávám já) a že mám mít trpělivost, protože nakonec vždy zaplatí. Což byla pravda, splatnost se zpožďovala o cca 4-6 týdnů (přičemž základní byla 3-4). To je pořád ještě v souladu s některými zahraničními agenturami, které také umějí platit až po 6-8 týdnech. Když jsem mu psal podruhé (asi po roce), odepsal v zásadě to samé s tím, že doporučuje následující postup: jakmile bude vaše faktura měsíc po splatnosti (s tím, že základní doba už nebyla 3 týdny, ale 6), napište na accounting, že žádáte o urgentní úhradu. Udělal jsem to 3x a v každém případě to fungovalo. Od té doby jim však pokud možno nezvedám telefon.
L.M.


 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Neplatiči






Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »
Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »