Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17] >
DPH - nová povinnost pro překladatele v rámci EU!
Thread poster: Tomas Mosler, DipTrans IoLET MCIL MITI
Prokop Vantuch
Prokop Vantuch  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 14:28
Member (2005)
English to Czech
+ ...
Klienti mimo EU Feb 8, 2010

A ještě jedna věc, jak je to s klienty mimo EU? Jak postupovat u nich? Těch se změny, předpokládám, netýkají.

[Edited at 2010-02-08 06:28 GMT]


 
Pavel Janoušek
Pavel Janoušek  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 14:28
German to Czech
+ ...
Klienti mimo EU Feb 8, 2010

Ještě že mám účetní)

Klientům mimo EU (v podstatě mám akorát klienty v USA) žádnou DPH neúčtuju ani od ledna. Na fakturu uvádím odkaz na § 10h odst. 1 písm. c (místo plnění v sídle osoby, které službu poskytuju, pokud taková osoba není povinná k DPH).

Mám jednu agenturu ve Španělsku, která není plátce DPH, což mě překvapilo. Spíš bych to čekal u OSVČ. Protože jsem
... See more
Ještě že mám účetní)

Klientům mimo EU (v podstatě mám akorát klienty v USA) žádnou DPH neúčtuju ani od ledna. Na fakturu uvádím odkaz na § 10h odst. 1 písm. c (místo plnění v sídle osoby, které službu poskytuju, pokud taková osoba není povinná k DPH).

Mám jednu agenturu ve Španělsku, která není plátce DPH, což mě překvapilo. Spíš bych to čekal u OSVČ. Protože jsem pro ně už letos nějaké překlady dělal, budou se muset registrovat k DPH. Ale upozorňoval jsem je na to...

Jinak to, že jsem plátce DPH (už několik let), za nevýhodu nepovažuju. Tolik administrativy s tím zase spojeno není, resp. o tolik dražší účetnictví nemám. Zato mám levnější telefon a spoustu dalších výdajů vynaložených k dosažení předmětu podnikání

Docela mě překvapilo, že mi finanční úřad pro Prahu 10 už několikrát volal a dokonce mi poslal i SMS s upozorněním na změnu v zákoně. Jak milé! Že by z toho měli sami strach? Možná to souvisí s tím, že souhrnný přehled se dá podávat jenom elektronicky, takže bez datové schránky nebo elektronického podpisu to nepůjde. Získat elektronický podpis chvilku trvá (zajít třeba na poštu...), tak bychom to neměli nechávat na poslední chvíli)

No a ještě text na fakturu v češtině:
Místo plnění je mimo Českou republiku dle § 9 odst. 1 zákona o DPH a příjemce služby je osobou povinnou přiznat a zaplatit daň z přidané hodnoty podle čl. 196 Směrnice 2006/112/ES).

Jinak jediná nevýhoda, se kterou nejde nic udělat, je, že pro neplátce DPH v Česku (fyzická osoba, která bude chtít přeložit třeba vysvědčení) jsem (budete) o 20 % dražší.

Tomáši, díky za vlákno. Třeba se někdy dočkáme toho, že se zákony nebudou měnit každého čtvrt roku...

[Upraveno: 2010-02-08 17:42 GMT]
Collapse


 
Hynek Palatin
Hynek Palatin  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 14:28
Member (2003)
English to Czech
+ ...
Klienti mimo EU Feb 8, 2010

Pavel Janoušek wrote:

Klientům mimo EU (v podstatě mám akorát klienty v USA) žádnou DPH neúčtuju ani od ledna. Na fakturu uvádím odkaz na § 10h odst. 1 písm. c (místo plnění v sídle osoby, které službu poskytuju, pokud taková osoba není povinná k DPH).


Teď už je to §9 odst. 2.


 
Tomas Mosler, DipTrans IoLET MCIL MITI
Tomas Mosler, DipTrans IoLET MCIL MITI  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 14:28
Member (2008)
English to Czech
TOPIC STARTER
SITE LOCALIZER
DPH Feb 8, 2010

No a ještě text na fakturu v češtině:
Místo plnění je mimo Českou republiku dle § 9 odst. 1 zákona o DPH a příjemce služby je osobou povinnou přiznat a zaplatit daň z přidané hodnoty podle čl. 196 Směrnice 2006/112/ES).

Má smysl to tam psát (jen/i) česky? Nebo je to myšleno čistě jako základ pro jiné překlady tohoto textu?


 
Pavel Janoušek
Pavel Janoušek  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 14:28
German to Czech
+ ...
Česky Feb 8, 2010

na fakturu v češtině do mého účetnictví. Do Německa pošlu fakturu, která je v němčině, do svého účetnictví si dám totéž, ale v češtině. Proto ten text.

 
Pavel Janoušek
Pavel Janoušek  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 14:28
German to Czech
+ ...
Zahraniční osoba nepovinná k dani (agentury v USA) Feb 8, 2010

Hynek Palatin wrote:

Pavel Janoušek wrote:

Klientům mimo EU (v podstatě mám akorát klienty v USA) žádnou DPH neúčtuju ani od ledna. Na fakturu uvádím odkaz na § 10h odst. 1 písm. c (místo plnění v sídle osoby, které službu poskytuju, pokud taková osoba není povinná k DPH).


Teď už je to §9 odst. 2.


To ano, pokud poskytuju službu u nás osobě, která není plátce. Paragraf 10h se týká místa plnění při poskytnutí služby zahraniční osobě nepovinné k dani. Tam je právě stanoveno, že:
"Místem plnění při poskytnutí služby zahraniční osobě nepovinné k dani je místo, kde má osoba, které je služba poskytnuta, sídlo nebo místo pobytu, pokud jde o:
c) poradenskou, inženýrskou, konzultační, právní, účetní a jinou podobnou službu, stejně jako zpracování dat a poskytnutí informací,..."

Překlady sice tentokrát zákonodárce vynechal, ale určitě to je jiná podobná služba.


 
Hynek Palatin
Hynek Palatin  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 14:28
Member (2003)
English to Czech
+ ...
Zahraniční osoba nepovinná k dani (agentury v USA) Feb 8, 2010

Pavel Janoušek wrote:

Hynek Palatin wrote:

Pavel Janoušek wrote:

Klientům mimo EU (v podstatě mám akorát klienty v USA) žádnou DPH neúčtuju ani od ledna. Na fakturu uvádím odkaz na § 10h odst. 1 písm. c (místo plnění v sídle osoby, které službu poskytuju, pokud taková osoba není povinná k DPH).


Teď už je to §9 odst. 2.


To ano, pokud poskytuju službu u nás osobě, která není plátce. Paragraf 10h se týká místa plnění při poskytnutí služby zahraniční osobě nepovinné k dani. Tam je právě stanoveno, že:
"Místem plnění při poskytnutí služby zahraniční osobě nepovinné k dani je místo, kde má osoba, které je služba poskytnuta, sídlo nebo místo pobytu, pokud jde o:
c) poradenskou, inženýrskou, konzultační, právní, účetní a jinou podobnou službu, stejně jako zpracování dat a poskytnutí informací,..."

Překlady sice tentokrát zákonodárce vynechal, ale určitě to je jiná podobná služba.


Pravda, spletl jsem to.


 
Pavel Janoušek
Pavel Janoušek  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 14:28
German to Czech
+ ...
Aspoň něco... Feb 8, 2010

Pokud už je člověk plátce DPH a poskytuje služby s místem plnění v zahraničí, což většina z nás dělá, nemusí teď aspoň řešit, jestli je příjemce "osoba povinná k dani", nebo ne.

Nejsem si sice úplně jistý, jestli je to výhoda, ale dejme tomu, že ano)


 
Tomas Mosler, DipTrans IoLET MCIL MITI
Tomas Mosler, DipTrans IoLET MCIL MITI  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 14:28
Member (2008)
English to Czech
TOPIC STARTER
SITE LOCALIZER
DPH Feb 8, 2010

nemusí teď aspoň řešit, jestli je příjemce "osoba povinná k dani", nebo ne.

Teď nerozumím, neplátce to řešit musel?
Za sebe si nejsem jako dřivější neplátce vědom nějaké povinnosti v tomto smyslu, naopak teď teoreticky musím hlídat situace účtování povinným osobám-neplátcům (kvůli jejich takto vzniklému plátcovství, jak už bylo uvedeno dříve).


 
Pavel Janoušek
Pavel Janoušek  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 14:28
German to Czech
+ ...
Pokud Feb 8, 2010

už člověk plátcem je (resp. byl před 1. lednem). Jako neplátci DPH ti to samozřejmě bylo jedno v Česku i jinde. Asi jsem to nenapsal jasně.

Dřív jsem musel žádat agenturu nebo příjemce překladu o DIČ, které funguje v rámci EU (a raději ho ještě ověřovat). Pokud ho neměli, musel jsem jim naúčtovat 19% DPH. Teď žádnou DPH neúčtuju a nemusím to řešit. Jestliže příjemce není plátce DPH, tak se bude muset zaregistrovat.

Díváme se na
... See more
už člověk plátcem je (resp. byl před 1. lednem). Jako neplátci DPH ti to samozřejmě bylo jedno v Česku i jinde. Asi jsem to nenapsal jasně.

Dřív jsem musel žádat agenturu nebo příjemce překladu o DIČ, které funguje v rámci EU (a raději ho ještě ověřovat). Pokud ho neměli, musel jsem jim naúčtovat 19% DPH. Teď žádnou DPH neúčtuju a nemusím to řešit. Jestliže příjemce není plátce DPH, tak se bude muset zaregistrovat.

Díváme se na to vlastně každý z jiného pohledu: já už plátcem DPH jsem dávno, ty jsi neplátce.

[Upraveno: 2010-02-08 19:34 GMT]
Collapse


 
Prokop Vantuch
Prokop Vantuch  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 14:28
Member (2005)
English to Czech
+ ...
Shrnutí Feb 9, 2010

Moc díky všem přispěvatelům do fóra. V posledních dnech jsem získal ze všech stran tolik informací, že bych se v tom nerad ztratil, dokud tomu jakž takž rozumím. Můžete mi prosím případně doplnit nebo opravit mé shrnutí?

Zaregistroval jsem se tedy na FÚ a stal jsem se nově plátcem DPH. Při fakturaci budu postupovat takto:

1) Můj klient je v ČR
Fakturuji klientovi včetně DPH. Mé
... See more
Moc díky všem přispěvatelům do fóra. V posledních dnech jsem získal ze všech stran tolik informací, že bych se v tom nerad ztratil, dokud tomu jakž takž rozumím. Můžete mi prosím případně doplnit nebo opravit mé shrnutí?

Zaregistroval jsem se tedy na FÚ a stal jsem se nově plátcem DPH. Při fakturaci budu postupovat takto:

1) Můj klient je v ČR
Fakturuji klientovi včetně DPH. Mé služby jsou formálně o 20% dražší. Na fakturu nemusím uvádět žádný odkaz na zákon.
- Pokud je můj klient plátcem DPH, tak si DPH odečte a je mu to vcelku jedno.
- Pokud můj klient plátcem DPH není, stojí jej mé služby o 20% více.

2) Můj klient je v EU
Fakturuji klientovi bez DPH. Na fakturu uvádím odkaz na zákon a směrnici, dle kterých je místo plnění mimo ČR (§9, odst. 1, zákona o DPH) a DPH je povinnen přiznat a zaplatit příjemce (čl. 196 směrnice 2006/112/ES).
- Pokud je můj klient plátcem DPH, není problém.
- Pokud můj klient plátcem DPH není, musí se zaregistrovat.

3) Můj klient je mimo EU (např. USA, Izrael, Čína)
Fakturuji klientovi bez DPH.
- Pokud klient není plátcem DPH, uvádím na fakturu odkaz na § 10h odst. 1 písm. c (místo plnění v sídle osoby, které službu poskytuju, pokud taková osoba není povinná k DPH). Tento klient se musí k DPH zaregistrovat.
- Pokud klient je plátcem DPH, ...měl bych na fakturu uvést nějaký odkaz? můžete mě prosím doplnit?
Collapse


 
Pavel Janoušek
Pavel Janoušek  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 14:28
German to Czech
+ ...
Shrnutí Feb 9, 2010

Přesně tak.

Bod 3):
Pokud je klient mimo EU, fakturu bez DPH s uvedením odkazu na na § 10h odst. 1 písm. c.
Je jedno, jestli je, či není plátce DPH, registrovat se nikde nemusí, protože pro něj směrnice EU neplatí.

Ten odkaz na § 10h píšu jenom na fakturu v češtině, kterou si dávám do účetnictví. Moje americká agentura žádné DPH nezná, takže ani na žádném takovém odkazu netrvá.


 
Dalibor Uhlik
Dalibor Uhlik  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 14:28
Member (2009)
English to Czech
Ostrava dobrý Feb 9, 2010

To já se byl zaregistrovat na finančním úřadě v Ostravě - Jih a paní mi řekla, že poprvé můžu dokonce přijít a že to se mnou vyplní (zeptal jsem se jí, jestli to myslí vážně, řekla znovu, že ano). Z finančáku jsem šel na 50 vzdálenou poštu pod klubem Broadway, kde je check point, kde jsem si za pět minut zřídil datovou schránku (není potřeba digitální podpis, údaje mi došly poštou z centrály v Budějicích do týdne, potřeba pouze občanka a IČ). Poprv�... See more
To já se byl zaregistrovat na finančním úřadě v Ostravě - Jih a paní mi řekla, že poprvé můžu dokonce přijít a že to se mnou vyplní (zeptal jsem se jí, jestli to myslí vážně, řekla znovu, že ano). Z finančáku jsem šel na 50 vzdálenou poštu pod klubem Broadway, kde je check point, kde jsem si za pět minut zřídil datovou schránku (není potřeba digitální podpis, údaje mi došly poštou z centrály v Budějicích do týdne, potřeba pouze občanka a IČ). Poprvé, tuším do 25. dubna, půjdu na finančák osobně, sdělim údaje datové schránky a nechám si zkontrolovat na místě ty dva papíry (hlášení + přiznání). Podruhé všechno od počítače přes schránku.Collapse


 
Tomas Mosler, DipTrans IoLET MCIL MITI
Tomas Mosler, DipTrans IoLET MCIL MITI  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 14:28
Member (2008)
English to Czech
TOPIC STARTER
SITE LOCALIZER
datová schránka Feb 9, 2010

Sice už trochu od tématu, ale souvislost je - máte už někdo zkušenosti s datovou schánkou? Zajímalo by mě:
a) Zda stát bezpečně dokáže rozlišit, co má poslat panu XY kvůli jeho podnikání do schánky (např. daňový materiál týkající se živnosti) a co nadále na fyzickou adresu (např. něco týkajícího se daně z nemovitosti, ve které bydlí)?
b) Zda lze nastavit nějaké upozorňování na příchozí zprávy do standardní e-mailové schránky, nebo tam
... See more
Sice už trochu od tématu, ale souvislost je - máte už někdo zkušenosti s datovou schánkou? Zajímalo by mě:
a) Zda stát bezpečně dokáže rozlišit, co má poslat panu XY kvůli jeho podnikání do schánky (např. daňový materiál týkající se živnosti) a co nadále na fyzickou adresu (např. něco týkajícího se daně z nemovitosti, ve které bydlí)?
b) Zda lze nastavit nějaké upozorňování na příchozí zprávy do standardní e-mailové schránky, nebo tam člověk musí co dva týdny aktivně nahlídnout?

Díky.
Collapse


 
Jaroslav Suchánek
Jaroslav Suchánek  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 14:28
English to Czech
klienti mimo EU Feb 9, 2010

Na fakturu pro klienty mimo EU bych nepsal vůbec nic.
Co si vymyslela EU je totiž vůbec nemusí zajímat.
Jak někdo správně podotknul na Czechlistu, o existenci nějaké DPH vůbec nemusí mít tušení.



Prokop Vantuch wrote:

............3) Můj klient je mimo EU (např. USA, Izrael, Čína)
Fakturuji klientovi bez DPH.
- Pokud klient není plátcem DPH, uvádím na fakturu odkaz na § 10h odst. 1 písm. c (místo plnění v sídle osoby, které službu poskytuju, pokud taková osoba není povinná k DPH). Tento klient se musí k DPH zaregistrovat.
- Pokud klient je plátcem DPH, ...měl bych na fakturu uvést nějaký odkaz? můžete mě prosím doplnit?


 
Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17] >


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


DPH - nová povinnost pro překladatele v rámci EU!






Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »
Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »