Platby z EU
Thread poster: Jana Zajicova
Jana Zajicova
Jana Zajicova  Identity Verified
Czech Republic
Member (2007)
English to Czech
+ ...
Nov 21, 2008

Dobrý den,

ráda bych znala Vaše zkušenosti s přijímáním plateb od klientů z EU. Paypal je u vyšších částek neúnosně drahý, Moneybrokers skoro nikdo nemá a u převodů na běžný účet se banky docela přiživují. Nedávno mi klient, který nepoužívá Paypal, bez mého vědomí poslal 10 euro za zkušební překlad (ačkoli jsem tu částku chtěla fakturovat až společně se zakázkou, která z toho vyplynula) a na mém účtě se objevilo něco přes 90 Kč.
... See more
Dobrý den,

ráda bych znala Vaše zkušenosti s přijímáním plateb od klientů z EU. Paypal je u vyšších částek neúnosně drahý, Moneybrokers skoro nikdo nemá a u převodů na běžný účet se banky docela přiživují. Nedávno mi klient, který nepoužívá Paypal, bez mého vědomí poslal 10 euro za zkušební překlad (ačkoli jsem tu částku chtěla fakturovat až společně se zakázkou, která z toho vyplynula) a na mém účtě se objevilo něco přes 90 Kč...

Jak to řešíte? Je vhodné založit si účet v Německu či Rakousku (případně na Slovensku, pokud tam nebují stejná poplatková džungle jako u nás) nebo nějaký typ devizového účtu v ČR? Nebo zkrátka mávnout ruku nad poplatky a spoléhat na dlouhodobé posilování koruny?

Předem děkuji za všechny tipy.
Collapse


 
Tomas Mosler, DipTrans IoLET MCIL MITI
Tomas Mosler, DipTrans IoLET MCIL MITI  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 10:20
Member (2008)
English to Czech
SITE LOCALIZER
reakce Nov 21, 2008

U PayPalu záleží na tom, jak a kolik Vám tam kdo platí.
Pokud platí přímo ze svých prostředků ("funds") na PP účtu, je převod na Váš PP účet zdarma (pokud je Personal) - https://www.paypal.com/cz/cgi-bin/webscr?cmd=_display-fees-outside - položka "Receive payments funded by PayPal Balance, PayPal Instant Transfer or PayPal eCheck".
Samozře
... See more
U PayPalu záleží na tom, jak a kolik Vám tam kdo platí.
Pokud platí přímo ze svých prostředků ("funds") na PP účtu, je převod na Váš PP účet zdarma (pokud je Personal) - https://www.paypal.com/cz/cgi-bin/webscr?cmd=_display-fees-outside - položka "Receive payments funded by PayPal Balance, PayPal Instant Transfer or PayPal eCheck".
Samozřejmě při převádění peněz ven je uplatněn poněkud nevýhodný kurz (neplatí přesně částka, která se ukazuje jako CZK v hlavním přehledu - je tam cca 3 - 4 % rozdíl směrem dolů oproti klasickému směnnému kurzu). Neumějí platit do ČR v jiné měně, je to v měně uživatele. Na druhou stranu se takto připsaná platba připíše jako vnitrostátní, tedy bez poplatku za europlatbu.
(Ovšem můžete přes PayPal platit různý software, Proz apod. a tam jsou konverze jedno, naopak ušetříte za převod z korun.)

U větších částek se pak vyplatí převod na účet (kdyby Vám například někdo posílal každý týden 500 Kč jako europlatbu, to byste asi PP ocenila ). Na bank. účtu můžete mít nastaveny různé měny a provést převod na Kč dle vlastního uvážení.

Nejsem si jist, zda účet v Německu při příjmu platby třeba z VB něco řeší.

Jinak u zakázek ze zahraničí je myslím spíš lepší oslabování koruny.

Osobně si malé částky nechávám posílat přes PP (radno ověřit, zda používá, aby se předešlo poplatkům za platbu přes kartu); jestliže klient PP nepoužívá, čekám nějakou dobu, až (zda) se to nahromadí, aby cena za převod byla ve srovnání s převáděnou částkou minimální.
Používám variantu SHA - tam pozor na případné zprostředkovateslké banky, jejichž poplatky jdou na Váš vrub (pak se případně s klientem domluvit).
Jeden klient - když jsem mu napsal, že převod na účet mě bude něco stát (narozdíl od PP), a že bych proto dal přednost PP - mi poslal částku zhruba o ten poplatek vyšší.
Collapse


 
Marek Buchtel
Marek Buchtel  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 10:20
Member (2005)
English to Czech
+ ...
SITE LOCALIZER
Různé možnosti Nov 21, 2008

Ahoj Jano,

možnosti jsou různé (jak píšeš), ideální je asi používat kombinaci více způsobů.
Moje zkušenosti jsou tyhle:

- PayPal - používat osobní účet, kde jsou příchozí platby zdarma. Pokud zákazník potřebuje platit kartou (kde je počet transakcí na PP omezen a je to drahé), odkázat ho na Moneybookers, kde může kartou zaplatit bez problému.

- účet v Německu (nebo jiném státe v eurozóně) - minimální poplatky z
... See more
Ahoj Jano,

možnosti jsou různé (jak píšeš), ideální je asi používat kombinaci více způsobů.
Moje zkušenosti jsou tyhle:

- PayPal - používat osobní účet, kde jsou příchozí platby zdarma. Pokud zákazník potřebuje platit kartou (kde je počet transakcí na PP omezen a je to drahé), odkázat ho na Moneybookers, kde může kartou zaplatit bez problému.

- účet v Německu (nebo jiném státe v eurozóně) - minimální poplatky za příjem platby, poměrně malý poplatek za vedení. Nevýhoda je, že aby se to vyplatilo je potřeba shromáždit více plateb a pak převádět. Ideální je, když si člověk může dovolit nechat tam přitéct dost peněz, aby pak mohl využít služeb nějaké české směnárny - pak se poplatku za europlatbu vyhneš úplně a ještě dostaneš lepší kurz

- účty v Čechách - asi má smysl opustit banky, kde je poplatek za europlatbu vysoký (KB, eBanka nebo jak se vlastně teď jmenuje... - o ostatních přesný přehled nemám) a přejít k těm levnějším. Podle toho, kolik plateb máš/očekáváš lze volit účet s nižším měsíčním poplatkem ale s platbou za EU převod (např. GE Money) nebo účet s vyšším měsíčním paušálem, ale bez poplatku za europlatbu (např. Citi).

Marek
Collapse


 
Lenka Wolf
Lenka Wolf  Identity Verified
Italy
Local time: 10:20
English to Czech
+ ...
Podobná zkušenost Dec 4, 2008

Dnes jsem ke svému překvapení zjistila, že se mi na účtu (ČSOB) objevilo 6 euro (147 Kč) za kratičký překlad, který jsem chtěla fakturovat až s dalším překladem. A hned potom 150 Kč poplatek za došlou platbu.

 
Tomas Mosler, DipTrans IoLET MCIL MITI
Tomas Mosler, DipTrans IoLET MCIL MITI  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 10:20
Member (2008)
English to Czech
SITE LOCALIZER
Fio Sep 8, 2009

Fio nabízí v rámci bezplatného "dvojúčtu" (CZK v rámci ČR, EUR v rámci Slovenska - je to stejná organizace) vedení účtu v eurech, kde příchozí platba z eurozóny (a některé další platby pomocí metody Target) stojí pouhé 1 euro. Mají pro "slovenské účty" standardní IBAN a SWIFT, pak můžete dle potřeby provést již bezplatný převod na CZK, nebo na sporicí účet v EUR.

Více najdete na jejich w
... See more
Fio nabízí v rámci bezplatného "dvojúčtu" (CZK v rámci ČR, EUR v rámci Slovenska - je to stejná organizace) vedení účtu v eurech, kde příchozí platba z eurozóny (a některé další platby pomocí metody Target) stojí pouhé 1 euro. Mají pro "slovenské účty" standardní IBAN a SWIFT, pak můžete dle potřeby provést již bezplatný převod na CZK, nebo na sporicí účet v EUR.

Více najdete na jejich webu, pobočky mají asi v 60 městech, základní provoz účtu je kromě výběrů kartou a zahraničních převodů zdarma.

[Edited at 2009-09-08 21:44 GMT]
Collapse


 
Stanislav Pokorny
Stanislav Pokorny  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 10:20
English to Czech
+ ...
Re: Fio Sep 11, 2009

Přítelkyně mě na FIO upozornila asi před dvěma měsíci a v dohledné době (týden dva) si tam zřídím účet. Pokud bude zájem, dám vědět se zkušenostmi.

 
Blanka Salkova
Blanka Salkova  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 10:20
Member (2007)
English to Czech
+ ...
. Oct 8, 2009

Stanislav Pokorny wrote:

Přítelkyně mě na FIO upozornila asi před dvěma měsíci a v dohledné době (týden dva) si tam zřídím účet. Pokud bude zájem, dám vědět se zkušenostmi.


Zájem je .. už máte nějaké zkušenosti? Já zatím kombinuju všechny výše popsané možnosti.


 
Marek Buchtel
Marek Buchtel  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 10:20
Member (2005)
English to Czech
+ ...
SITE LOCALIZER
Volksbank Oct 8, 2009

Pro informaci:

Žitavská Volksbank Löbau-Zittau otevřela pobočku v Liberci.
Navíc se lze po telefonu domluvit s bankéřem, aby přijel vyřídit otevření účtu k vám domů (funguje v Praze, nejspíš i jinde).
Info, kontakty a ceny jsou na www.VR-BANK-Zittau.cz


 
Tomas Mosler, DipTrans IoLET MCIL MITI
Tomas Mosler, DipTrans IoLET MCIL MITI  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 10:20
Member (2008)
English to Czech
SITE LOCALIZER
fio Oct 26, 2009

Přišla mi na Fio první platba z ciziny v eurech, a zatím se ani neobtěžovali strhnout deklarovaný poplatek 1 eur za příchozí platbu. (Že by to snad zrušili?)

Takže v tomto směru OK, jen ten internetbanking vypadá trochu ugly... Ale funkční je...


 
Blanka Salkova
Blanka Salkova  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 10:20
Member (2007)
English to Czech
+ ...
zkušenosti Mar 27, 2010

Uvažuju o otevření účtu u Volksbank Loebau Zittau místo Eur. účtu u naší KB. Máte s touto bankou někdo zkušenost?

http://www.vr-bank-zittau.cz/inhalt/cz-firmenkunden-vrangebote-vreurogeschaeftskonto.html

Díky za sdílení.


 
Marek Buchtel
Marek Buchtel  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 10:20
Member (2005)
English to Czech
+ ...
SITE LOCALIZER
Dobrá volba Mar 28, 2010

Blanka Salkova (Spacilova) wrote:

Uvažuju o otevření účtu u Volksbank Loebau Zittau místo Eur. účtu u naší KB. Máte s touto bankou někdo zkušenost?

http://www.vr-bank-zittau.cz/inhalt/cz-firmenkunden-vrangebote-vreurogeschaeftskonto.html

Díky za sdílení.


Využívám tento účet něco přes rok a zkušenosti mám výborné.
Jediná "vada na kráse" je, že elektronické bankovnictví je v němčině, ale na českých stránkách banky jsou překlady obrazovek, takže to není žádný velký problém.
A 22 centů za příjem platby je dobrá cena

Marek


 
Hynek Palatin
Hynek Palatin  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 10:20
Member (2003)
English to Czech
+ ...
Volksbank Loebau Zittau Mar 28, 2010

Blanka Salkova (Spacilova) wrote:

Uvažuju o otevření účtu u Volksbank Loebau Zittau místo Eur. účtu u naší KB. Máte s touto bankou někdo zkušenost?

http://www.vr-bank-zittau.cz/inhalt/cz-firmenkunden-vrangebote-vreurogeschaeftskonto.html

Díky za sdílení.


Mám u nich účet stejně dlouho jako Marek a lituju jediné věci: že jsem si ho neotevřel o několik let dřív.

Hynek


 
Blanka Salkova
Blanka Salkova  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 10:20
Member (2007)
English to Czech
+ ...
díky Mar 28, 2010

Pánové,

díky!! Němčina mi nevadí, je to můj druhý pracovní jazyk

Blanka


 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Platby z EU






CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »
TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »