Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9] >
Off topic: Yemek Kültürümüz ve Recipe Modification
Thread poster: Nizamettin Yigit
Adnan Özdemir
Adnan Özdemir  Identity Verified
Türkiye
Local time: 02:54
Member (2007)
German to Turkish
+ ...
herşey yapaya döndü... Jan 7, 2011

TurkishEnglishTranslator.com "Бёcäטsع Լîfe's cômplicåtعd eñøugh" wrote:

yeni çıkan tam buğday bulguru az yağlı yoğurt ve biraz sebze ve meyveyle Zaro Ağa gibi 160 sene yaşayın ve tercüme yapın
http://www.youtube.com/watch?v=tvCTNQISFfk
LONGEVITY/HOW ZARO AĞA(AGHA) LIVED 160 YEARS
yours truly tarafından hazırlanmıştır

Ekşimeyen yoğurttan...
Katkılı ekmekten...
Katkılı sudan...
Hergün içilen kolalı-boyalı gazozdan...
Hazır çorba denilen illetten...
Hileli baldan...
Genetiği değiştirilmiş bitkilerden
Elde edilen gıdalardan...
Habire ilaçlanan kirazlardan elmalardan...
40 günde kesime gelen piliçten...
Hormonlu iğne vurulan sığır etinden...
Katkılı yemle beslenen bilumum mahlukatın etinden, sütünden, kılından, yününden...
Sağlık?...
Uzun ömür?...
Afrodizyak? Beklenebilir mi?
Bence ıııhhhhhhhhhhh.

Ben küçükkene bir tavuk 5 saatte zor bişerdi ocakta, şimdi koyuyorum anında dağılıyor, Yumurtanın ayrı bir tadı lezzeti vardı, şimdi hazır alıyorum, o lezzeti arıyorum ama nerde?
Germanyalı araştırmacılara göre tüm yapay katkı maddeleri imparatorluğu, yiyeceklerin gerçek lezzetlerini unutturasıymış, E ile başlayan, bilmem ne adı altında gizlenip ^^doğal'' diye satılan bilumum madeler, çorbalar... Artık biz insanlara en doğal besinler tattırılsa bile ıııhhh diyormuşuz. Bu dereceye gelmişiz...

Aaahhh ahhh
Hiç olmazsa 100 yıl önce yaşamak vardı, bence...

[Edited at 2011-01-07 16:42 GMT]

Halil Ibrahim Tutuncuoglu
Halil Ibrahim Tutuncuoglu "Бёcäטsع Լîfe's cômplicåtعd eñøugh"
Türkiye
Turkish to English
+ ...
zaten Jan 7, 2011

Adnan Özdemir wrote:

yeni çıkan tam buğday bulguru az yağlı yoğurt ve biraz sebze ve meyveyle Zaro Ağa gibi 160 sene yaşayın ve tercüme yapın

Sağlık?...
Uzun ömür?...
Bence ıııhhhhhhhhhhh.

. Artık biz insanlara en doğal besinler tattırılsa bile ıııhhh diyormuşuz. Bu dereceye gelmişiz...

Aaahhh ahhh

Bir an hesapladım da 100 sene daha tercüme senede 4.000 sayfa olsa 400.000 sayfa eder. Acaba hamburgere dönüş yapayım mı diye düşünmüyor değilim.

Adnan Özdemir

Adnan Özdemir
Türkiye
Member (2007)
German to Turkish
+ ...
Bi 100 sene daha çekilmez be :) Jan 7, 2011

Adnan Özdemir wrote:

Sağlık?...
Uzun ömür?...
Bence ıııhhhhhhhhhhh.

. Artık biz insanlara en doğal besinler tattırılsa bile ıııhhh diyormuşuz. Bu dereceye gelmişiz...

Aaahhh ahhh

Bir an hesapladım da 100 sene daha tercüme senede 4.000 sayfa olsa 400.000 sayfa eder. Acaba hamburgere dönüş yapayım mı diye düşünmüyor değilim.

Valla ne desem İbrahim Bey üstadım sizi kesinsel bir kararlılık içinde görüyorum gibi. Ama siz de 100 yıl daha çevinsel işlerden ürkmüş gibisiniz... kanaatimce doğala yakın beslenmeli, vakit gelince de ''cartaları çekip'' gitmeli... Hem diğer tarafta çok daha karlı bir iş olabilir bizimkisi

Adnan Özdemir
Türkiye
Member (2007)
German to Turkish
+ ...
küflü peynir Jan 24, 2011

ama sonradan küflenmiş değil. öyle bir lezzet ki sevenine eme yarar (eme yaramak=sağlığa yararlı olmak, em=sağlık, ilaç yerine geçmek...). ülkemizde birkaç yörede sevenleri vardır. ben de bunlardan biriyim. yufkaya dürülür, çarşı ekmeğine koyulur, çayla güzel gider... sevenine penisilindir. öyle derler. aralık hastalığından (grip) korur.

tanıyan, yeyen bilir onun adını, tadını

yaşasın küflü peynir yeme özgürlüğümüz.
... See more
ama sonradan küflenmiş değil. öyle bir lezzet ki sevenine eme yarar (eme yaramak=sağlığa yararlı olmak, em=sağlık, ilaç yerine geçmek...). ülkemizde birkaç yörede sevenleri vardır. ben de bunlardan biriyim. yufkaya dürülür, çarşı ekmeğine koyulur, çayla güzel gider... sevenine penisilindir. öyle derler. aralık hastalığından (grip) korur.

tanıyan, yeyen bilir onun adını, tadını

yaşasın küflü peynir yeme özgürlüğümüz.

BİLGİ: Öztürkçe sözcüklere sonradan baktım, TDK Büyük sözlükte olmakla birlikte, kendi yöremde -Ermenek yöresi- kullanılmaktadır. Önce yazdım sonra g(k)ontol ettim. Vallağa varmış TDK'da. Şaşırmadım dersem yalan olur.

Selamlar

[Edited at 2011-01-25 08:11 GMT]
Collapse

Türkiye
Turkish to English
+ ...
BEYAZUNDAN ET YAPMA Nov 4, 2011

Buğday proteini glütenden yapılan ve et yerine tariflerde kullanabileceğiniz bir besin. Meslektaşlarımızın damarlarını açıp kolesterolsüz et yemelerini çok basit bir yolla sağlamak için bendenizce aranje edilmiştir. (Türk ağız tadına ne kadar uyar bilemem)
... See more
Buğday proteini glütenden yapılan ve et yerine tariflerde kullanabileceğiniz bir besin. Meslektaşlarımızın damarlarını açıp kolesterolsüz et yemelerini çok basit bir yolla sağlamak için bendenizce aranje edilmiştir. (Türk ağız tadına ne kadar uyar bilemem)

http://www.youtube.com/watch?v=sVFgM-vNXMY

AFİYET OLSUN
Collapse

Adnan Özdemir

Nizamettin Yigit
Nizamettin Yigit  Identity Verified
Netherlands
Local time: 00:54
Dutch to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Mevsim değişimlerinde vitamine dikkat Apr 8, 2012

Merhabalar,

Mevsim değişimi dönemlerinde insanlar genelde aldanırlar ve solunum yolu enfeksiyonu geçirirler. Bu hele de elinizde yapmakta olduğunuz bir kaç gün sürecek bir projeniz varsa önemli olur. İşi geciktirmek hatta müşteriyle papaz olmak da sözkonusu olabilir.

Beslenmeme dikkat eden biriyim. Ama yine de takviye gerekiyor. Hele de 40 tan sonra.

Ben bu açığı bir süredir uyguladığım, her gün olmasa da masamda duran şişeden bir
... See more
Merhabalar,

Mevsim değişimi dönemlerinde insanlar genelde aldanırlar ve solunum yolu enfeksiyonu geçirirler. Bu hele de elinizde yapmakta olduğunuz bir kaç gün sürecek bir projeniz varsa önemli olur. İşi geciktirmek hatta müşteriyle papaz olmak da sözkonusu olabilir.

Beslenmeme dikkat eden biriyim. Ama yine de takviye gerekiyor. Hele de 40 tan sonra.

Ben bu açığı bir süredir uyguladığım, her gün olmasa da masamda duran şişeden bir çay kaşığı kovan poleni ile takviye ediyorum.

Daha önce de yazmıştım belki ama yine tekrar edeyim. Eğer vücudunuzda kırgınlık hissediyorsanız bu soğukalgınlığı başlangıcı olabilir. O zaman yapacağınız en güzel iş 1 veya iki limonun suyunu sıkıp, 1 tane maden suyu açarak 1/1 oranında karıştırıp içmek.

Sonra da istirahat etmek.

İki vitamin ve elektrolit kaynağına gerek duymamanız temennisiyle,
sağlıcakla kalınızi

Nizam Yigit

Not:Hem bir önceki mesajda bahsedilen gluten, hem de polen bazı insanlara allerjik etki yapabilirler. Bu şekilde gıda allerjisi olma ihtimali olanlar hekimine veya diyetisyene danışsınlar lütfen.
Collapse

Adnan Özdemir

Türkiye
Turkish to English
+ ...
Selamlar Apr 29, 2012

Nizamettin Yigit wrote:

Not:Hem bir önceki mesajda bahsedilen gluten, hem de polen bazı insanlara allerjik etki yapabilirler. Bu şekilde gıda allerjisi olma ihtimali olanlar hekimine veya diyetisyene danışsınlar lütfen.

Genelde polen ve glutenin sakıncalı olduğunu insanlar bilmekteler. Bence bilinmeyen husus 4,5 milyon Türk insanının şeker hastası ve 1,5 milyonun üzerindeki Türk insanın yüksek tansiyon, damar sertliği vs birçok kronik hastalığına musdarip olmasına yol açan başta Lale devri olmak üzere Osmanlının gerileme devrinde başlayıp günümüze kadar gelen ve sırf Topkapı sarayında 10.000 çeşit tatlı tarifi olan "Türk mutfağı " diye övünüp yediğimiz nefse/ağız tadına hitap eden gıdalar. Gerileme devri öncesi Osmanlı'yı incelersek günde 2 öğün ve karışık olmayan gıdalar yediklerini görürüz.

Adnan Özdemir

Nizamettin Yigit
Netherlands
Dutch to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Erikli Salata May 8, 2013

Tam mevsimi. Erik, badem hatta kayısı çağalasını roka salatasına hatta çoban salatasına katmayı deneyebilirsiniz.
Eğer çağalayı parçalara bölerek salataya katarsanız daha iyi olur.

Afiyet olsun.

Nizam Yiğit

Adnan Özdemir

Nizamettin Yigit
Netherlands
Dutch to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Somon veya benzeri balıklarda kuruluk sorunu Sep 9, 2014

Merhabalar,

Bu defa yemeklerde karşılaşılan sorunlara ve bunlara karşı çözüm önerilerine değinmek istedim.
Somon balığı güzel ve lezzetli bir balıktır. Ancak pişirildiğinde son derece kuru olabildiğinden buna karşı önlem alınmalıdır.

İster somon ister bezer pişme özelliklerine sahip balıklar olsun eğer kuruluk sorununu çözmezseniz yemeğiniz lezzetini kaybedeceği gibi yeme zevkiniz de kursağınızda kalır.

Ben çöz
... See more
Merhabalar,

Bu defa yemeklerde karşılaşılan sorunlara ve bunlara karşı çözüm önerilerine değinmek istedim.
Somon balığı güzel ve lezzetli bir balıktır. Ancak pişirildiğinde son derece kuru olabildiğinden buna karşı önlem alınmalıdır.

İster somon ister bezer pişme özelliklerine sahip balıklar olsun eğer kuruluk sorununu çözmezseniz yemeğiniz lezzetini kaybedeceği gibi yeme zevkiniz de kursağınızda kalır.

Ben çözüm olarak iki değişik uygulamayı müteaddid defalar deneyip ayrı bir de tarif şekline dönüştürdüm.

Tarif:
Somon balığı filetosu 200 gr

1 baş soğan, büyükçe
100 gram ıspanak
2 adet salamura veya salamura olmamış asma yaprağı.
Yeterince tuz ve karabiber.
1 adet kırmızı biber.
1 kağık yağ
balığa sürecek kadar zeytin yağı.

Küçük bir yavada ince doğradığınız soğan ve biraz daha iri doğradığınız kırmızı biberi (paprika) tereyağında öldürün üzerine elinizle doğradığınız ıspanakları ilave edin ve ıspanak kendini salıncaya kadar ateşte tutun. Sonra kenara alın.

Fırını 230 dereceye getirin.
tepsinin üzerine asma yapraklarını yayın. Yağladığınız balığı üzerine oturtun. Balığın üzerine taze hazırlamış olduğunuz kavrulmuş ıspanakları yayın. asma yapraklarını balığın üzerine doğru katlayın. Uçları açık kalsın.

Fırına verin. 230 derecede Eğer tepsiniz sıcak idisye 10-12 dakikada değilse 15 dakika içerisinde çıkartın. Sıcak sıcak servis yapın.

Afiyet olsun.

Nizam Yigit
Collapse

Adnan Özdemir

Nizamettin Yigit
Netherlands
Dutch to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Yaz kış içecek Sep 21, 2014

Merhabalar,

Yorgunluk ve anemi sorunu olanlar için kuvvetle tavsiye edilir.

Yaz veya kış günleri içilebilir.

İsteğinize göre seyreltip içebilirsiniz.

Alkol içermez.

Şeker hastaları hekimlerine danışarak içebilir.

Evet önereceğim içecek bir karışım.

Malzeme:

1 kaşık dut pekmezi
1 bardak soğuk su.
1/2 limon

Pekmezi soğuk su içinde çırparak ç
... See more
Merhabalar,

Yorgunluk ve anemi sorunu olanlar için kuvvetle tavsiye edilir.

Yaz veya kış günleri içilebilir.

İsteğinize göre seyreltip içebilirsiniz.

Alkol içermez.

Şeker hastaları hekimlerine danışarak içebilir.

Evet önereceğim içecek bir karışım.

Malzeme:

1 kaşık dut pekmezi
1 bardak soğuk su.
1/2 limon

Pekmezi soğuk su içinde çırparak çözünmesini sağlayın.
Eğer tam çözünmediyse biraz dinlenmeye bırakın.
Tadı keskin geliyorsa biraz daha su ilave edin.
Limon suyunu yine dilediğiniz kadar ekleyin.
Soğuk olarak için.

Su yerine maden suyu kullanırsanız daha farklı bence daha güzel bir içecek elde edersiniz.

Dut pekmezi doğal bir şifa kaynağıdır.
Nane yaprağı, kekik, fesleğen gibi kokulu bitkilerle de kokulandırarak içebilirsiniz.

Afiyet olsun.

Nizam Yigit
Collapse

Adnan Özdemir

Adnan Özdemir
Türkiye
Member (2007)
German to Turkish
+ ...
Ispanak kavurması Mar 22, 2016

Gerekli malzemeler: 1 kilo ıspanak, 3 tane taze kırmızı biber, 2-3 baş soğan, ayçiçek yağı, yarım kilo domates + tuz (beğeniye göre malzemelere ekleme ve çıkarma yapılabilir).

Şöyle yapıyorum: Düdüklüde, önceden doğramış olduğum soğan+biberi 5 dakika kadar yağda kavuruyorum , sonra domatesleri ekliyorum, en son da kalınca doğradığım ıspanakları. Bu şekilde yaklaşık 5 dakika ıspanağı hafifçe öldürüyorum sonra 1 su bardağı su ekleyip 5 d
... See more
Gerekli malzemeler: 1 kilo ıspanak, 3 tane taze kırmızı biber, 2-3 baş soğan, ayçiçek yağı, yarım kilo domates + tuz (beğeniye göre malzemelere ekleme ve çıkarma yapılabilir).

Şöyle yapıyorum: Düdüklüde, önceden doğramış olduğum soğan+biberi 5 dakika kadar yağda kavuruyorum , sonra domatesleri ekliyorum, en son da kalınca doğradığım ıspanakları. Bu şekilde yaklaşık 5 dakika ıspanağı hafifçe öldürüyorum sonra 1 su bardağı su ekleyip 5 dakika kaynamaya bırakıp pişiriyorum. Artık yiyebilirim. Demir neyse de ıspanakta beyni çalıştıran maddeler varmış, dokturların yalancısıyım... Mevsimi bir de. Yoğurtlu-yoğurtsuz yenebilir... Kırmızı toz biber de eklenebilir isteğe göre.

Afiyet olsun.
Collapse

Nizamettin Yigit
Netherlands
Dutch to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Bal arısı zehiri / bee venom Aug 12, 2017

Hayli olmuş buraya yazmayalı.

Birine zehir olan birine emdir derler.

Buraya yazmadığım dönemde Hollanda'da temel arıcılık kursuna katıldım ve sertifikamı aldım. Bir biyolog olarak artropoda sistematiğini, biyolojisini vs yi öğrenmiş olsak da çocukluk yıllarında dedemizden gördüğümüz ve sonra bir daha uğraşmadığımız arıcılığın püf noktalarını öğrendik 9 ay devam eden bu kursta.

Master/doktora yeterlilik/proficiency s
... See more
Hayli olmuş buraya yazmayalı.

Birine zehir olan birine emdir derler.

Buraya yazmadığım dönemde Hollanda'da temel arıcılık kursuna katıldım ve sertifikamı aldım. Bir biyolog olarak artropoda sistematiğini, biyolojisini vs yi öğrenmiş olsak da çocukluk yıllarında dedemizden gördüğümüz ve sonra bir daha uğraşmadığımız arıcılığın püf noktalarını öğrendik 9 ay devam eden bu kursta.

Master/doktora yeterlilik/proficiency sınavları dahil bir çok sınava girdim bu zamana kadar. Arıcılık sertifika programının sonunda girmiş olduğum bu sınav boşa beklemeden yazdığım ve soru cevapladığım en uzun sınavlardan biriydi. Tam 2 saat 20 dakika sürdü.

Bu kadar anıdan sonra bir de bilgi geçeyim.
Bahar nezlesinden muzdarip olanlar bal arısı sokması yoluyla alacakları bir kaç mg bal arısı zehiri senelik aşı gibi sorunlarını çözebilir.

Bu konuda bilimsel bir yayın da var.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25087951?lipi=urn:li:page:d_flagship3_profile_view_base_recent_activity_details_shares;Gn5zHky4R9ODggDIxBF4cA==&lipi=urn:li:page:d_flagship3_profile_view_base_recent_activity_details_shares;683quEjIRrW2AB+rGD2lOQ==

Yine de zaman zaman bal arısı sokmasına aşırı hassasiyeti olanlar olabildiğinden dikkatli olmak gerektiğini de belirtelim.

En güzeli bal arısından hem alerjinize ilaç ve şifa, hem de güzel katkısız baldan yiyerek lezzet bulmanız.

Sağlıklı, alerjik rinitsiz günler

Nizamettin Yigit
Collapse

Adnan Özdemir

Nizamettin Yigit
Netherlands
Dutch to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
av etine terbiye tarifi Jan 19, 2019

Merhabalar,

Et için genelde terbiye kullanmam. Daha doğrusu etin bir karkasın neresinden olduğuna bağlı olarak terbiye etmeden de sadece tuz ile pişirip kaliteli bir lezzet çıkarmanız mümkün.

Ama her zaman aynı kesimi bulmak güç. Bu durumda etin açılıp temizlenmesi, terbiyesi vs gündeme gelebiliyor.

Av hayvanlarının eti daha farklı bir bakış gerektiriyor. Ancak av hayvanı dediğime bakmayın. Bu av hayvanları da bugün tüketim zin
... See more
Merhabalar,

Et için genelde terbiye kullanmam. Daha doğrusu etin bir karkasın neresinden olduğuna bağlı olarak terbiye etmeden de sadece tuz ile pişirip kaliteli bir lezzet çıkarmanız mümkün.

Ama her zaman aynı kesimi bulmak güç. Bu durumda etin açılıp temizlenmesi, terbiyesi vs gündeme gelebiliyor.

Av hayvanlarının eti daha farklı bir bakış gerektiriyor. Ancak av hayvanı dediğime bakmayın. Bu av hayvanları da bugün tüketim zincirine normal ürünler olarak girmiş durumda. Hayvanın daha yaşlı olması halinde de etin terbiye edilmesi gerekiyor.

Bu türden etlerin terbiyesi için bir tarif.

1 baş soğan
5 gr taze zencefil
1 tatlı kaşığı kuru /veya taze kıyılmış kekik.
1 tatlı kaşığı bal
1 dilim (1/8) limon
1 fincan zeytin yağı.
Acı tercih edenler kara/kırmızı biber.

Soğanı iyice kıyın veya mümkünde makinede çekin ve püre haline getirin.
Zencefili ince yapraklar halinde kıyın/dilimleyin.
1 dilim limonun suyunu sıkın.
Diğer karışımları da ilave ederek terbiye karışımını hazırlayın. Etinizi bu karışım ile muamele edip, ağzını kapatarak buzdolabına koyun. Ertesi gün pişirin.

Not: Tuz eklemeyin. Tuzu pişirme anında atacaksınız.

Afiyet olsun.

N. Yigit
Collapse

Adnan Özdemir

Adnan Özdemir
Türkiye
Member (2007)
German to Turkish
+ ...
Evde "topak ekmek" yapımı Jan 20, 2019

Evde un bulundurmak eyidir.

Topak ekmek malzemeleri:
Ne kadar yiyeceğinize bağlı olarak

1) Un (pasta/böreklik un güzel gider buna) EKLEME NOT:(Maya kullanılmamalı -mayasız)
2) Su 3) İhtiyacınız kadar tuz
4) Oklava 5) Senit veya düz bir yüzey (mutfak tezgahında da bu ekmeği eyleyebilirsiniz)
6) Sac görevi görebilecek bir zımbırtı (bende tüplü sac sistemi var anadan kalma ama ben hızlı olsun diye ocağın üstüne
... See more
Evde un bulundurmak eyidir.

Topak ekmek malzemeleri:
Ne kadar yiyeceğinize bağlı olarak

1) Un (pasta/böreklik un güzel gider buna) EKLEME NOT:(Maya kullanılmamalı -mayasız)
2) Su 3) İhtiyacınız kadar tuz
4) Oklava 5) Senit veya düz bir yüzey (mutfak tezgahında da bu ekmeği eyleyebilirsiniz)
6) Sac görevi görebilecek bir zımbırtı (bende tüplü sac sistemi var anadan kalma ama ben hızlı olsun diye ocağın üstüne bi zımbırtı koyarak pişiriyorum bu ekmeği (geçenlerde teyzemde gördüm; az miktardaki "topak ekmekleri" teflon tavada yaptı...)

Aceleylen yapıp yemek içindir, kurusunu sevenler çayla da yiyebilirler...

Yapılışı:
Unu yoğuruyoruz (çok yoğurmaya gerek yok) ve yuvarlak bezelere ayırıyoruz.
Bezeleri oklava ile açıyoruz. Açıyoruz ama böyle baklavalık yufka veya normal yufka kadar açmıyoruz.
Adı zaten "topak ekmek". Bazı dürümcülerin kullandığı yufkacıklar kadar açılabilir. Zevk meselesi..

Ne diyordum: Açılan beze artık topak ekmek oldu. Neyin üstünde pişireceksek, başında bekleyerek bir tarafı pişince, diğer tarafını çeviriyoruz)

Şipşak hazır. En son dün yaptım bu ekmeği, gece gece canım çekmişti.

Her türlü sıcak sıcak yenebilir. Yemekle, içine peynir, kavurma vb. katık koyup dürüm yaparak, sade...

Benim topak ekmeklerim buna benzeyiyoru- BU TÜRDEN VE DE MAYASIZ *-*755

Oklavam bundan (anadan kalma) *-*images

*-*rüyada hamur görmek 2

*-*pizza-hamuru-tarifi

*-*hqdefault

*-*745

Anadolu'da ekmek... (börek yapıyollar elleğim)*-*images

Anadolu'da geleneksel üretim... (bunlar kışlık yufkaymış - Osmaniye)*-*127

[Edited at 2019-01-20 10:38 GMT]
Collapse

Nizamettin Yigit
Netherlands
Dutch to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Ekmek Jan 20, 2019

Adnan bey,
Topak ekmek güzel bir ilave oldu. Tarifinize göre topak ekmek mayasız. Ama fotoğrafların bazıları mayalı hamur (örneğin merdane görülen, açılmış olanı elle açılmış) veya mayalı ekmek (en son yukalar. Hani deneyecekler olur ve benzer sonucu görmediğinde üzülmesin diye vurgulamak istedim
Topak ekmeği zenginleştirmeniz de mümkün. Örneğin süt veya peynir altı suyu ile. Zira o z
... See more
Adnan bey,
Topak ekmek güzel bir ilave oldu. Tarifinize göre topak ekmek mayasız. Ama fotoğrafların bazıları mayalı hamur (örneğin merdane görülen, açılmış olanı elle açılmış) veya mayalı ekmek (en son yukalar. Hani deneyecekler olur ve benzer sonucu görmediğinde üzülmesin diye vurgulamak istedim
Topak ekmeği zenginleştirmeniz de mümkün. Örneğin süt veya peynir altı suyu ile. Zira o zaman ekmek daha parlak olacaktır.

Mayasız, taze hamur ile yapılan ekmekler çok çeşitli. Türkiye'nin birçok yerinde bu şekilde az hamurla günlük tüketim için yapılan ekmeğe "fetil" veya "bazlama", ekmek kalınca olacaksa, şöyle el kalınlığında, pağaç, doğrudan odun külüne gömülerek yapılacaksa "külleme", bir tavada yağda pişirilecekse "tava ekmeği" isimleri kullanılabiliyor.

Ekmek daha sonra tüketim için yapılıyor ise tam pişmiş ekmek türleri gündeme geliyor. Bunlar "yuka" (yufka, genelde mayalı hamur veya az maya ve süt vs ile zenginleştirilmiş hamur), tam mayalı hamurdan yapılacaksa "eşgileme" olarak isimlendirilebiliyor.

Burada bir hatırlatma da yapmak gerek. Bu yazdıklarım isimlerden sadece birkaçı.

Topak ekmek dürümünü sade yemek de güzeldir. Ama en güzeli bir bardak çay ile Deneyin.
Collapse

Adnan Özdemir

Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9] >

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Yemek Kültürümüz ve Recipe Modification

Translation news in Türkiye

Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »
CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »